Do pokonania ponad 200 schodów. Byliśmy na wieży
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Do pokonania ponad 200 schodów. Byliśmy na wieży

W weekend razem z ks. Jackiem Pędziwiatrem można było zwiedzić wieżę katedry św. Mikołaja, i z poziomu balkonu podziwiać panoramę miasta.Do pokonania ponad 200 schodów, które prowadzą na "balkon wieży". Punkt widokowy znajduje się na wysokości 50 metrów, cała wieża jest jednak o 11 metrów wyższa. Jak opowiadał nam ks. Jacek Pędziwiatr, wieża katedry w Bielsku-Białej wzorowana była na wieżach włoskich.

- W Wenecji chociażby przy Bazylice św. Marka, jest dzwonnica w bardzo podobnym kształcie, jak tak wieża katedralna. W Bielsku mamy drugą taką wieżę w kościele w Komorowicach. Są to dwie porównywalne wielkością wieże - objaśniał duchowny, który wcielił się w rolę przewodnika.

Na poziomie balkonu wieży są dzwony, które biją nie tylko przed nabożeństwami, ale także sygnalizują czas co kwadrans. To trzecie dzwony na tej dzwonnicy. Poprzednie skonfiskowano najpierw podczas pierwszej a później drugiej wojny światowej. Te, które wiszą obecnie, ufundowano i wciągnięto na wieżę w 1958 roku. Posłuchaj.

Na wieży zainstalowano kamery, z których obraz można oglądać w internecie. Wystarczy wejść na stronę katedry św. Mikołaja i tam znajdziecie link odsyłający do podglądu obrazu z kamer.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: