DEBATA dot. gospodarki odpadami. Jak oceniacie?
fot. Radio Bielsko
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

DEBATA dot. gospodarki odpadami. Jak oceniacie?

Dziś na antenie Radia Bielsko mogliście wysłuchać debaty dot. przyszłości gospodarki odpadami w Bielsku-Białej. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli zastępca prezydenta miasta - Piotr Kucia i Leszek Posłuszny - przedstawiciel inicjatywy "Stop spalarni w Bielsku-Białej".Debata złożona była z 4 części. W pierwszej nasi goście odpowiadali na trzy ogólne pytania, kolejno padło także pytanie o sformułowanie "ekospalarnia". Dwie ostatnie części to pytania do siebie plus ad vocem i wolna wypowiedź. Pytaliśmy m.in. o sposoby na rozwiązanie problemu z odorem jaki emituje składowisko odpadów. To zagadnienie sygnalizowane przez mieszkańców od lat. 

- Jest duży problem i mieszkańcy Lipnika są bardzo poszkodowani. Trzeba w koncepcji gospodarki odpadami to bardzo mocno uwzględnić. Natomiast, jeśli mówimy o spalarni jako remedium na wszystko, to muszę zaprzeczyć mitowi, który powiela się w internecie i niektórych wypowiedziach, że powstanie spalarni zmniejszy w jakiś sposób odór z tego wysypiska. Dalej będzie trafiało do Lipnika tyle samo śmieci do wstępnej segregacji, przetworzenia i ustabilizowania a do spalarni będą wysyłane tylko i wyłącznie - z Lipnika [jako składowiska - red.] - śmieci, które nie wywołują odoru na wysypisku - odpowiadał Leszek Posłuszny, przedstawiciel inicjatywy "Stop spalarni śmieci w Bielsku-Białej".

- Każdy, obojętnie jaki pojazd przyjeżdża do Zakładu Gospodarki Odpadami, niezależnie co on przywozi [...], wszystko idzie na tzw. taśmę, czyli podlega jeszcze raz segregacji. Dopiero po tej segregacji odpady, które się nadają do recyklingu, są poddawane temu procesowi. Natomiast pozostałość po tej segregacji idzie do tzw. dołu. Mówimy tutaj o tym dole, czyli dużej dziurze, gdzie jest różna mieszanina tych odpadów, różnych kompozytów i to jest poddawane cały czas działaniom atmosferycznym [...]. Nie da się tego w całości shermetyzować [...]. To składowisko nie dość, że emituje gazy, czyli również zanieczyszcza środowisko, tak samo do gleby przekazuje niebezpieczne substancje [...]. Tutaj głównie chodzi o to, aby te odpady, które dajemy obecnie do tzw. dołu - dół ten się zapełnia i za 4 lata będzie pełny - aby ich tam nie składować [...] i aby z tych odpadów odzyskać energię cieplną, czy energię elektryczną - to z kolei wypowiedź Piotra Kuci, zastępcy prezydenta miasta. 

Na odpowiedzi każdy z gości miał 1,5 minuty, wyjątkiem było ad vocem, na które przewidziano 1 minutę. 

Jutro zapraszamy Was ponownie o godz. 11.30. Naszym gościem będzie dr hab. inż. Włodzimierz Biniaś - dziekan Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Bedziemy rozmawiać o dzisiejszej debacie, czekamy także na Wasze telefony w tej sprawie.

TUTAJ  możecie wysłuchać całej debaty. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: