"Daje to nadzieję, że będzie tu po co przyjechać". Co z hotelami i restauracjami?
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Daje to nadzieję, że będzie tu po co przyjechać". Co z hotelami i restauracjami?

Ośrodki narciarskie będą otwarte. W Beskidach jednak wciąż pytają: co z hotelami i restauracjami w sezonie zimowym? Jest też postulat o wydłużenie terminu ferii (rotacyjnie) .W Beskidach decyzja o otwarciu ośrodków narciarskich nie wywołała lawiny radości. Bo wszyscy z niepokojem patrzą na to, co dzieje się z branżą hotelarską i gastronomiczną. W Szczyrku 80% mieszkańców żyje z turystyki. To dużo, a nawet bardzo. Jeśli nie będzie dalszego luzowania obostrzeń, to straty dla budżetu (brak wpływów) miasta trzeba będzie liczyć w milionach złotych.

- Daje to nadzieję [otwarcie ośrodków narciarskich - red.], że będzie tu po co przyjechać. Natomiast same stoki bez restauracji, bez zaplecza hotelowego - szczególnie dla miasta - niewiele znaczą, bo patrzymy przez pryzmat życia mieszkańców i budżetu miasta - mówił nam burmistrz, Antoni Byrdy.Posłuchaj.

Wczoraj włodarze Beskidzkiej 5 (Brenna, Istebna, Szczyrk, Wisła, Ustroń) przedstawili swoje stanowisko, w którym jest postulat umożliwienia działalności obiektom noclegowym i gastronomii. Jest tam także apel o wydłużenie ferii zimowych do 8 tygodni.
 
W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim mówią, że już sezon letni pokazał - można rekreację i turystykę na świeżym powietrzu zorganizować w sposób absolutnie bezpieczny. Dlatego zimą planują tam bazować na doświadczeniach właśnie ze wspomnianego sezonu.

- Uważamy, że jesteśmy do zbliżającego się sezonu zimowego przygotowani bardzo dobrze. Warto tutaj nadmienić, że funkcjonowaliśmy w czasie pandemii w sezonie letnim. Gościliśmy dziesiątki tysięcy turystów pieszych jak i rowerowych, którzy bardzo bezpiecznie mogli spędzać wolny czas na świeżym powietrzu [...]. Personel zakrywał usta i nos, wielokrotnie dezynfekowaliśmy koleje i miejsca o zwiększonym stopniu kontaktu - opowiadał nam Michał Słowioczek ze Szczyrk Mountain Resort. Dodajmy, że przedstawiciele SMR brali udział w rozmowach dotyczących warunków, na jakich może nastąpić otwarcie ośrodków narciarskich. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: