Czesław Mozil był gościem tego wydarzenia
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Czesław Mozil był gościem tego wydarzenia

Ten konkurs to fenomen. Po pierwsze, jest najstarszym tego typu konkursem literackim w Polsce, który organizowany był przez przerwy. Po drugie, zawsze cieszy się ogromną popularnością. Dziś w Bielsku-Białej finał Ogólnopolskiego Przeglądu Literackiego, znanego pod nazwą LIPA.Od ponad 30 lat w jury konkursu zasiada Tomasz Jastrun - wybitny polski poeta i prozaik. - Podstawowa wrażliwość na świat jest w dzieciństwie [...]. Wszystko jest nowe, świeże, dziecko się wszystkiemu dziwi, a zdziwienie jest u źródeł poezji - komentował dla nas literat. Posłuchaj.

Nadsyłanych jest wiele wierszy, ale jednak dominują opowiadania. Organizatorzy dostrzegają jeszcze inny trend, coraz mniej jest tekstów poświęconych przyrodzie.

- Literatura dociera do nas z całej Polski, dokładnie z każdego województwa - mówi z kolei Jan Picheta, poeta, a także jeden z jurorów LIPY. Wspomina, że pomysł na konkurs wziął się z chęci naboru nowych literatów do szkółki literackiej, którą prowadził. Posłuchaj.

Oprócz wymienionych w jury zasiadają szefowa Spółdzielczego Centrum Kultury "BEST" - Irena Edelman i Juliusz Wątroba.

- Napisałam wiersz o nadziei, ale takiej odchodzącej. W sumie to wyszło ze mnie jakby "w dołku" w moim życiu, ale przez to że piszę, to również podnoszę się na duchu - opowiadała nam uczennica klasy drugiej LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej. 

W tym roku nadesłano ponad 1200 utworów i to zarówno wiersze, jak i proza. Setka wyróżnionych autorów i ich utwory trafią do "lipowego" almanachu. Na finał LIPY przyjechał również Czesław Mozil.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: