Chcą bezkolizyjnego węzła. Piszą w tej sprawie do premiera
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Chcą bezkolizyjnego węzła. Piszą w tej sprawie do premiera

Premier Mateusz Morawiecki otrzyma apel śląskich starostów. Chodzi o przebudowę ważnego węzła drogowego, skrzyżowanie krajowej "jedynki" z drogą wojewódzką nr 933 (ul. Męczenników Oświęcimskich) w Pszczynie.Starosta pszczyński Barbara Bandoła przypomina, że jest to rozwiązanie od dawna oczekiwane przez mieszkańców, które jest zaprojektowane. Estakada na drodze krajowej i rondo mają upłynnić ruch. Każdej doby przejeżdża tędy ponad 40 tys. pojazdów, to przekłada się na większą emisję spalin i jeszcze większy smog, z którym Pszczyna ma ogromne problemy. 

- Ta inwestycja ważna jest nie tylko dla pow. pszczyńskiego, ale ważna jest dla całego południa [woj. śląskiego - red.], od pow. żywieckiego, przez miasto Bielsko-Biała, po pow. bielski włącznie - dodaje starosta Andrzej Płonka, który jest przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Posłuchaj.

Pismo w tej sprawie trafi do wspomnianego już premiera, ale także pojawi się na biurku wojewody i marszałka województwa śląskiego.

Projekt budowy węzła na skrzyżowaniu DK 1 z DW 933 był wpisany jako przedsięwzięcie kluczowe w „Programie dla Śląska”, opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju w grudniu 2017 r. Dokument był prezentowany przez premiera w urzędzie wojewódzkim. Rok później Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała od biura projektowego gotową dokumentację projektową tego przedsięwzięcia. Tymczasem w 2019 r. przedstawiciele GDDKiA poinformowali, że inwestycja nie będzie realizowana. Jako główny powód podano budowę w regionie alternatywnej trasy S-1, wyrażając nadzieję że po jej wybudowaniu ruch na krajowej „jedynce” się zmniejszy.

fot. Google Maps.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: