Bielska spółka wyłudziła 120 tys. zł!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Bielska spółka wyłudziła 120 tys. zł!

Ponad 150 zarzutów przedstawili policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą pełnomocnikowi jednej z bielskich spółek. Przy zatrudnieniu niepełnosprawnych pracowników spółki wyłudzono z PFRON-u ponad 120 tysięcy złotych.Na trop nieuczciwej spółki z Bielska-Białej trafili śledczy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji.
Firma zatrudniała pracowników o różnym stopniu niepełnosprawności oraz schorzeniach specjalnych i na tej podstawie od lipca 2018 roku do marca 2019 roku otrzymywała dofinansowania ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prezes zarządu oraz faktyczny pełnomocnik spółki prowadzący jej sprawy przedkładał do PFRON nierzetelne wnioski, w których poświadczał nieprawdę. Po ich sprawdzeniu i zweryfikowaniu okazało się, że spółka nie opłacała należnych składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS, należnych zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowniczych. Pensje natomiast były wypłacane z 3-miesięcznym opóźnieniem. 
 
Dzięki takiemu procederowi prowadzący spółkę uzyskiwali środki finansowe, które mogły być wydatkowane niezgodnie z ich przeznaczeniem, a PFRON  wypłacał nienależne tej firmie świadczenia.
 
Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na postanowienie 151 zarzutów oszustwa prezesowi spółki i jej pełnomocnikowi. Akt oskarżenia pełnomocnika trafił do sądu. Za oszustwa grozi kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: