Bezprawny zakaz?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Bezprawny zakaz?

Nie wolno mi wjechać na ulicę 11 Listopada – mówi zbulwersowany bielszczanin. Obowiązuje na niej zakaz ruchu, który dotyczy również inwalidów.Mężczyzna porusza się na pojeździe inwalidzkim przypominającym popularne skutery elektryczne. Moja mobilność jest niezwykle niska, dzięki temu jednośladowi zacząłem się poruszać - opowiada pan Maciej, inwalida pierwszej grupy. Posłuchaj Niemile zaskoczyły go tabliczki umieszczone pod znakami zakazującymi ruchu. Na tabliczkach tych widnieje napis: "dotyczy również osób niepełnosprawnych". 

Dlaczego inwalidzi nie mogą wjechać na ulicę 11 Listopada? Urzędnicy twierdzą, że znaki zostały postawione po to, by chronić pieszych, w tym tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ograniczenia wprowadziliśmy, bo przywileje wynikające z posiadania karty parkingowej były przez ich posiadaczy nadużywane - wyjaśnia naczelnik wydziału komunikacji urzędu miejskiego w Bielsku-Białej. Takie osoby były też zatrudniane przez firmy kurierskie i ochroniarskie oraz przez dostawców, praktycznie ruch kołowy na deptaku odbywał się w sposób nieograniczony - podkreśla Marek Stańco. Posłuchaj

Wprowadzony w związku z tym zakaz ruchu, który dotyczy również osób niepełnosprawnych, oznacza jednak, że pan Maciej na swoim pojeździe nie może podjechać do banku czy sklepu. To nie wszystko. Bielszczanin twierdzi, że zakaz, którym został objęty jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4.11.2014 roku stwierdził bowiem, że przepisy, które ograniczają osobom niepełnosprawnym możliwość niestosowania się do niektórych znaków, naruszają prawo. Takie przepisy, umożliwiające umieszczanie na znakach drogowych tablic z napisem: "dotyczy także niepełnosprawnych", zaskarżyła ówczesna rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Z kolei naczelnik wydziału komunikacji powołuje się na obowiązujące rozporządzenie ministra infrastruktury, w którym wyrok TK nie ma odzwierciedlenia. Marek Stańco deklaruje jednocześnie, że oznakowanie obowiązujące obecnie na ulicy 11 Listopada zostanie jeszcze raz poddane analizie prawnej.
Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: