Będą szyć ścięgna i nerwy
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Będą szyć ścięgna i nerwy

Wybitni chirurdzy ręki, z kraju i z zagranicy, przyjadą do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, aby podzielić się swoją wiedzą z lekarzami rezydentami.W cieszyńskiej placówce odbędzie się 11. edycja Akademii Chirurgii Ręki. Do udziału w dwudniowych warsztatach, które rozpoczną się w niedzielę (24 listopada), zgłosiło się ponad 50 uczestników z całego kraju.
W trakcie zjazdu przeprowadzone zostaną zajęcia z technik mikrochirurgicznych z użyciem mikroskopu operacyjnego oraz skomplikowanych technik szycia ścięgien i nerwów. Nie lada gratką dla szkolących się chirurgów będzie możliwość zaopatrywania złamań na sztucznych, suchych kościach.
 
W ramach warsztatów w Szpitalu Śląskim przedstawione będą także zagadnienia związane ze złamaniami kości ręki i palców, które powstają m. in. w wyniku tzw. urazów wysokoenergetycznych czyli wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy i podczas uprawiania sportu. 
 
W kolejnych edycjach Akademii poruszone mają być zagadnienia związane z replantacją dłoni i palców czyli ich przyszywaniem. Taką operację można wykonać nawet po 24 godzinach zimnego niedokrwienia, wymagana jest jednak niezwykła precyzja lekarza operatora oraz umiejętności w zakresie łączenia nerwów. Obecnie w Polsce przyszywa się rocznie kilkadziesiąt urwanych lub odciętych palców oraz kilka dłoni. 

Wydarzenie odbywa się cyklicznie dwa razy w roku - wiosną nad Bałtykiem, a jesienią na południu Polski. Od 2 lat Szpital Śląski jest organizatorem jesiennej edycji kursu, którą prowadzi doktor Cezary Linart, zastępca ordynatora oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej cieszyńskiej placówki.


Zobacz inne wiadomości tego autora: