Minister Szumilas w Bielsku-Białej
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Minister Szumilas w Bielsku-Białej

Rola szkoły w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej - omówienie zasad, nowych obowiązków szkoły wynikających z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, to główne zagadnienia konferencji zorganizowanej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej. -W tym roku koncentrujemy się na indywidualnym podejściu do każdego ucznia. Wprowadzone zmiany mają się przyczynić do tworzenia w szkołach, środowiska sprzyjającego zindywidualizowanemu rozwojowi każdego dziecka - mówił śląski kurator oświaty, Stanisław Faber.
W obecnym roku szkolnym 2011/2012 nowe regulacje prawne obowiązują w przedszkolach, gimnazjach oraz szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych specjalnych oraz ogólnodostępnych, w których zorganizowano oddziały specjalne. W roku szkolnym 2012/2013 zmiany wejdą do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.
-Każda zmiana jest momentem, w którym mamy różne wątpliwości. Dlatego trzeba na te tematy rozmawiać- podkreślała w czasie konferencji minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.
Jednym z prelegentów bielskiej konferencji był także prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Jego wykład poświęcony był znaczeniu słuchu w rozwoju współczesnego społeczeństwa. -Uszkodzenia słuchu rozwijają się powoli, ma to jednak swoje minusy. Usypia to czujność rodziców i nauczycieli, którzy z przebywają na co dzień z dziećmi. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie badań przesiewowych wśród dzieci-wyjaśnia prof. Skarżyński.
W czasie, kiedy trwał wykład profesora, badania słuchu wykonano u dzieci w przedszkolu nr 44 w Bielsku – Białej. O wynikach tych badań mówi Rafał Sulich z Centrum Słuchu i Mowy Medincus.
-Nie odbiegamy od średniej krajowej jeśli chodzi wyniki przeprowadzone dzisiaj. Część dzieci ma wyniki kwalifikujące je do dalszej diagnozy. Wykryliśmy pewne nieprawidłowości, które sprawiają, że takie dziecko powinno pójść dalej, do specjalisty, mieć wykonany szereg innych badań, które potwierdzą lub zaprzeczą tej diagnozie- wyjaśnia Sulich.
Do dalszej diagnozy zakwalifikowało się prawie 24 proc. przebadanych dzieci. Dzięki prowadzonemu programowi badań przesiewowych słuchu u dzieci można wykryć zaburzenia słuchu, które mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się dziecka w szkole i mogą utrudniać jego rozwój.
Minister Krystyna Szumilas podczas wizyty w Bielsku – Białej spotkała się również z rodzicami dzieci sześcioletnich, którzy muszą podjąć decyzję o dalszej edukacji swojego dziecka. Wszystkie sześciolatki, zgodnie z zaproponowaną przez Ministra Edukacji Narodowej zmianą prawa, mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym od 1 września 2014 r.
W konferencji wzięły udział także osoby, które mogą pełnić obowiązki koordynatora powoływanego zespołu: nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy.
Konferencje zorganizowało Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

Posłuchaj audycji:



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: