20 minut na opuszczenie domu
Paweł ChudeckiPaweł Chudecki

20 minut na opuszczenie domu

Niemcy otaczali wybraną wieś i wchodząc do domów, dawali gospodarzom 20 minut na ich opuszczenie.
To opis wydarzeń, do których doszło 82 lata temu na Żywiecczyźnie.
Jesień to na tym terenie czas pamięci o wysiedlonych w czasie II wojny światowej. Od 22 września 1940 roku, w ciągu czterech miesięcy, z południowych terenów obecnego powiatu żywieckiego na teren Generalnej Guberni wysiedlono ponad 20 tys. osób. Odprowadzano ich do tzw. punktów zbornych, gdzie odbierano im pozostałe wartościowe przedmioty i poddawano selekcji pod względem rasowym. Niemcy wysiedlili mieszkańców 35 wsi z terenu Żywiecczyzny. Część z nich powróciło do swoich domostw dopiero w 1945 r.
W opinii historyków akcja wysiedleńcza była jednym  z najbardziej tragicznych wydarzeń  w dziejach Żywiecczyzny. Miejsca pamięci o tamtych wydarzeniach znajdują się m.in. w Ciścu, Jeleśni, Rajczy i Żywcu i od wczoraj samorządowcy, rodziny wysiedlonych i uczniowie szkół składają tm kwiaty i palą znicze.

Aby utrwalać pamięć o tamtych wydarzeniach powiat żywiecki zrealizował film w oparciu o przeprowadzony międzyszkolny konkurs pn. Aktion Saubusch – Wysiedlenia mieszkańców na Żywiecczyźnie oczami młodego pokolenia XXI wieku. Finał konkursu został przeprowadzony 2 stycznia 2017 roku a rok później powstał na ten temat film.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: