Usuwanie zaćmy krok po kroku – jak przygotować się do zabiegu?
Leczenie operacyjne zaćmy to procedura medyczna, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce soczewki wewnątrzgałkowej (sztucznej). Tego typu zabieg okulistyczny wymaga pewnych przygotowań ze strony Pacjenta. Co warto wiedzieć przed operacją zaćmy? Jakich zaleceń pozabiegowych należy przestrzegać? Poznaj przydatne informacje dotyczące leczenia tej powszechnie występującej choroby oczu, zanim umówisz się na wizytę kwalifikującą do zabiegu.
Jak się przygotować do usunięcia zaćmy? Przeciwwskazania do zabiegu
Zaćma to podstępna choroba, która rozwija się niezauważona latami, stopniowo upośledza jakość codziennego funkcjonowania. Każdy chory na kataraktę musi odpowiednio przygotować się do usunięcia zmętniałej soczewki oka. Masz zaćmę i nie wiesz, jak wygląda proces przygotowania do operacji? Przed wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej czeka Cię wizyta kwalifikująca u doświadczonego lekarza okulisty. W trakcie spotkania w gabinecie specjalista oceni stan narządu wzroku i wykluczy potencjalne przeciwwskazania.
Usuwanie zaćmy nie w każdym przypadku jest możliwe. Do najważniejszych czynników wykluczających możliwość przeprowadzenia operacji, należy:
- zły ogólny stan zdrowia,
- stożek rogówki,
- padaczka,
- odwarstwienie siatkówki,
- jaskra,
- stan zapalny oka,
- nieuregulowana cukrzyca,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby zakaźne,
- niedawno przebyty udar/zawał serca.
Aby lekarz mógł ocenić stopień zmętnienia soczewki oka (stadium zaawansowania choroby), konieczne są szczegółowe badania diagnostyczne, którym musisz poddać się przed zabiegiem.
Jakie ubranie do operacji zaćmy wybrać?
Zadbaj o wygodny strój, załóż luźniejszą odzież, która nie krępuje ruchów i zapewnia ciału pełną swobodę, może to być np. komplet dresowy. Jako że bezpośrednio po usunięciu zaćmy nie można samodzielnie prowadzić pojazdów mechanicznych, zabierz do kliniki okulistycznej osobę towarzyszącą, która bezpiecznie odwiezie Cię do domu i okaże wsparcie emocjonalne. Przez krótki czas po zabiegu usunięcia zaćmy ostrość widzenia może ulegać pewnym wahaniom, stąd zakaz prowadzenia samochodu przez Pacjentów.
Jak wygląda operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji?
Fakoemulsyfikacja to krótkotrwały zabieg przeprowadzamy przez lekarza chirurga. Po uprzednim zastosowaniu znieczulenia miejscowego specjalista dokonuje małego cięcia (ok. 2,2 mm), rozdrabnia i usuwa zmętniałą soczewkę, na jej miejsce wszczepiając nową (sztuczną) soczewkę wewnątrzgałkową. Wykonane nacięcie goi się samoistnie. Operacja wymaga dużego doświadczenia i umiejętności manualnych ze strony lekarza. Usunięcie zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji trwa około 15-20 minut. To szybka i bardzo bezpieczna procedura, która nie wymaga hospitalizacji Jest to zabieg chirurgii jednego dnia. Po operacji czeka Cię wizyta kontrolna w klinice, podczas której lekarz okulista sprawdzi umiejscowienie soczewki wewnątrzgałkowej i upewni się, czy proces gojenia przebiega bez komplikacji.
Zalecenia po usunięciu zaćmy – co robić, a czego nie?
Pamiętaj, że po operacji zaćmy należy aplikować do zoperowanego oka specjalne krople zalecone przez lekarza. W czasie rekonwalescencji gałka oczna jest uwrażliwiona na światło, z tego względu staraj się unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Przed wyjściem z domu zawsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem ochronnym. Przez 3 tygodnie po wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej staraj się nie dotykać bez potrzeby ani nie pocierać zoperowanego oka. Wstrzymaj się też od intensywnego wysiłku fizycznego. Możesz wrócić do normalnego trybu funkcjonowania po około 6 do około 8 tygodniach.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 29.04.2025 r.]