To nie będzie spokojna niedziela. Synoptycy ostrzegają AKTUALIZACJA
fot.: pixabay.com
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

To nie będzie spokojna niedziela. Synoptycy ostrzegają AKTUALIZACJA

Burze na terenie całego województwa śląskiego prognozuje na niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Spodziewane są po godz. 13:00.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne i bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm. Jednak punktowo, w wyniku kumulacji opadu, możliwe sumy do około 50 mm. 
Należy spodziewać się również porywów wiatru do 75 km/h, miejscami do 85 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.
Na terenie Bielska-Białej, powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.
Niebezpiecznie będzie też na Żywiecczyźnie. IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach na terenie powiatu żywieckiego. 
 
Wysokie ryzyko osuwisk w rejonie Bielska-Białej

W wyniku intensywnych opadów deszczu, jakie miały miejsce w lipcu w południowej Polsce, w tym na terenie Bielska-Białej i okolic, rośnie realne zagrożenie osuwiskami ziemi, spływami błotnymi oraz erozją zboczy - informuje tymczasem inicjatywa Las Wokół Miast.

Centrum Geozagrożeń Państwowej Służby Geologicznej wydało ostrzeżenie dla województwa śląskiego. Szczególnie zagrożone są obszary górskie i podgórskie, w tym zbocza już wcześniej naruszone przez działalność człowieka.

Osuwiska mogą pojawić się z opóźnieniem – nawet kilka dni po opadach. Dlatego Centrum apeluje o szczególną ostrożność na terenach stromych, w lasach, na szlakach i przy drogach górskich.

Zalecane jest zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzchniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych, itp.  W przypadku pojawienia się niepokojących przejawów ruchów masowych ziemi, powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do PIG – PIB:  telefonicznie: 12 290 1385 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: osuwiska.interwencje@pgi.gov.pl. Więcej szczegółów https://www.pgi.gov.pl.

Jak informuje Państwowa Służba Geologiczna (PSG), najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: