Mieszkaniec odpowiada na zarzuty. Spór o Dom Ludowy w Zasolu Bielańskim WIDEO
Fot. zrzut ekranu/archiwum mieszkańca
Robert FraśRobert Fraś

Mieszkaniec odpowiada na zarzuty. Spór o Dom Ludowy w Zasolu Bielańskim WIDEO

Po naszej relacji z ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wilamowicach dotyczącej sytuacji wokół Domu Ludowego Rondelek w Zasolu Bielańskim, zgłosił się do nas mieszkaniec, który – jego zdaniem – został tam niesprawiedliwie przedstawiony. Mówi wprost, że czuje się ofiarą narastającego konfliktu. Podczas rozmowy przedstawił swoją wersję wydarzeń oraz dokumenty, które – jak twierdzi – potwierdzają nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektu.

Mieszkaniec: do czasu pojawieniem się najemcy, nie było żadnych skarg!

 
– W 2018 roku wprowadziliśmy się z rodziną do Zasola Bielańskiego. Zanim kupiliśmy dom, kontaktowaliśmy się z ówczesnym sołtysem, żeby dowiedzieć się więcej o Rondelku i o sąsiedniej oczyszczalni ścieków. Interesował nas charakter imprez, ich częstotliwość i status budynku, który do dziś jest określony jako użyteczność publiczna – opowiada. – Do czasu pojawienia się najemcy wiosną 2023 roku nie składaliśmy żadnych skarg ani nie dzwoniliśmy na policję. Dzieci uczestniczyły nawet w warsztatach w Rondelku.
Jak mówi, sytuacja zmieniła się, gdy w Domu Ludowym pojawiła się firma organizująca komercyjne imprezy. – Zaczęły się częste wydarzenia z profesjonalnym nagłośnieniem. Pojawiły się głośne zachowania, krzyki, przekleństwa, dewastacje, śmieci i hałas przekraczający 70 decybeli , a niekiedy nawet 80, również w godzinach nocnych. Towarzyszy temu alkohol i zdarzały się wybryki chuligańskie – podkreśla.
 
===
 
Pod artykułem publikujemy tylko niektóre nagrania z monitoringu zamontowanego przy domu mieszkańca. Widać na nim zachowania gości imprez odbywających się w Domu Ludowym: odpalanie rac o drugiej w nocy, palenie gumy samochodem czy okrzyki "je**ć Wilamowice".
 
===
 

Nieprawda na sesji Rady Miejskiej?

 
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej padła informacja, że zgłoszenia mieszkańca były bezzasadne. Nasz rozmówca twierdzi jednak, że to nieprawda. - Od momentu zamontowania monitoringu, na który zdecydowaliśmy się po groźbach oraz zaśmiecaniu posesji nie zdarzyło się, żeby ktoś mówił, że są bezpodstawne, ponieważ wszystkie materiały łamania prawa są przekazywane policji, niejednokrotnie w trakcie interwencji – tłumaczy.
Mieszkaniec nie ukrywa, że jego zdaniem Dom Ludowy powinien wrócić do swojej pierwotnej funkcji. – To miejsce miało służyć lokalnej społeczności, a dziś przypomina salę weselną – mówi.
Podkreśla również, że zapisy jednej z umów budzą jego wątpliwości. – W umowie z 20 marca 2024 roku zapisano, że mieszkańcy mogą skorzystać z budynku tylko trzy razy w roku, i to po wcześniejszym poinformowaniu najemcy z miesięcznym wyprzedzeniem. To przeczy idei domu ludowego – zaznacza.
 

Reakcja burmistrza

 
Przypomnijmy, że burmistrz Wilamowic Kazimierz Cebrat przekonywał podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, że rozwiązanie konfliktu wymaga czasu i rozsądku.
W piśmie z 30 maja tego roku, skierowanym do sołtysa miejscowości, napisał „wzywam Sołtysa Sołectwa Zasole Bielańskie do podjęcia działań mających na celu zapewnienie nie zakłócania spoczynku nocnego podczas imprez”.
Burmistrz Kazimierz Cebrat zapowiedział też spotkanie w sprawie Domu Ludowego z Radą Sołecką – ma odbyć się w te wakacje. Przypomnijmy, włodarz oświadczył także, że nikt nie zamierza zamykać Domu Ludowego w Zasolu Bielańskim. Kwestią sporną mają być umowy najmu zawarte przez Radę Sołecką i sołtysa.
 
 
Oto oświadczenie, które przekazał nam mieszkaniec Zasola Bielańskiego:
 
Stanowisko mieszkańca Zasola Bielańskiego w sprawie Domu Ludowego „RONDELEK”
Kiedy w 2018 wprowadzaliśmy się do Zasola Bielańskiego rozmawialiśmy z ówczesnym sołtysem o użytkowaniu Rondelka oraz sprawdziliśmy status nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego z którego wynika że jest Użyteczność Publiczna, w związku z czym zdecydowaliśmy się na jej zakup i przeprowadzkę. W okresie od 2018 do wiosny 2023 roku nie było z naszej strony żadnych zgłoszeń na policję ani władz Gminy, doskonale rozumiemy potrzeby i role jakie mają spełniać tego typu obiekty i komu mają służyć, nie spodziewaliśmy się, że Wiejski Dom Ludowy stanie się komercyjnym Domem Weselnym realizującym interesy wybranej grupy osób, a nie lokalnego społeczeństwa. Dodatkowo cieszyło nas to, że nieruchomość na które znajduje się Wiejski Dom Ludowy Rondelek to tereny Natura 2000 tzw. Dolina Dolnej Soły, którego rolą jest promocja flory, fauny, ekologii oraz spokoju. Nie spodziewaliśmy się takiej zmiany oddziaływania na środowisko jakie ma to miejsce od wiosny 2023 po pojawieniu się Najemcy. Naszymi, uwagami podzieliliśmy się we wniosku do Planu Ogólnego dla Gminy Wilamowice.
*Sytuacja zmieniła się od momentu pojawienia się Najemcy początkiem 2023 roku, powielana często w artykule informacja o 9 latach prowadzenia działalności w tym miejscu nie pokrywa się z prawdą, imprezy zaczęły zmieniać charakter i oddziaływanie na środowisko, ograniczały korzystanie z budynku lokalnej społeczności. Najemca oraz Sołtys nie byli zainteresowani, łagodzeniem charakteru imprez, co skutkowałoby spadkiem zainteresowania działalnością komercyjną Najemcy, nie pomagały również pisma do ówczesnego Burmistrza, Policja była częstym gościem próbując egzekwować prawo. Powielana retoryka, że jesteśmy za zamknięciem obiektu jest nieprawdą, chcę oficjalnie potwierdzić, że jak najbardziej chcemy, aby budynek realizował zadania tak jak to jest opisane w artykule, nie zgadzamy się na imprezy przypominające pijackie libacje, którym towarzyszą akty chuligaństwa, wulgaryzmy, brawura drogowa czy bijatyki.*
Próbując przywrócić stan jaki panował w "Rondelku" przed pojawieniem się Najemcy, natrafiliśmy na nieprawidłowości związane z umowami najmu, które stoją w sprzeczności z przeznaczeniem budynku jakie definiują Uchwały Gminy oraz definicja statusu Użyteczności Publicznej Ministra Infrastruktury. Doszło do zmiany przeznaczenia i użytkowania budynku w komercyjny sposób, który jest niedozwolony przy tego typu obiektach.
*Najemca posiada 2 umowy, co ciekawe dopiero druga umowa z marca 2024 dotyczy sali balowej zlokalizowanej na parterze, niejasne jest na jakich warunkach Najemca organizował imprezy od wiosny 2023 do momentu jej podpisania, podobnie wygląda sprawa Sali na piętrze, która nie jest przedmiotem żadnej umowy i nie mogła być wykorzystywana przez Najemcę, a od ponad 2 lat odbywają się tam imprezy – ostatni raz w dniu wyborów prezydenckich. Cały czas mówimy o nieruchomości, której właścicielem jest Gmina, uważam że aspekty finansowe i przepływy pieniędzy powinny być jasne, a wykorzystanie dwóch sal od ponad 2 lat powinno być dogłębnie zbadane – niejednokrotnie były użyte przez 2-3 dni weekendu przez cały rok.
Co ciekawe klauzula jednej umów, pozwala mieszkańcom i Sołectwu skorzystać z Sali balowej tylko 3 razy w roku z miesięcznym wyprzedzeniem, co jest skandalicznym złamaniem zadań i ról Wiejskich Domów Ludowych, o których tak wzniośle wspominała Rada Sołecka podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Taka umowa nigdy nie powinna być podpisana przez ówczesne lokalne władze, tym samym świadczy wprost o zaprzestaniu pełnienia funkcji użyteczności publicznej i dostępu mieszkańców do niej. 
Podobnie ma się sprawa z punktem umowy, który mówi o przestrzeganiu ciszy nocnej wewnątrz oraz na terenie ogrodzonym nieruchomości, który od ponad 2,5 roku jest lekceważony przez Najemcę oraz Sołtysa oraz braku reakcji na ilość interwencji policji łącznie ponad 20 razy, co powinno skutkować jej wypowiedzeniem.
Dopiero poinformowanie WIOŚ, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewody Śląskiego oraz zmiana Burmistrza, spowodowały ponowną weryfikację stanu obecnego z stanem prawnym.  
Pomimo wielu wezwań do usunięcia źródeł Naszych skarg i nieprawidłowości Sołtys nie reagował, a sytuacja powtarzała się, finalnie Gmina wysłała pismo z dnia 30.05.2025 do zainteresowanych stron pismo o nie przedłużeniu umów Najemcy z końcem 2025 roku.
Sołectwo skorzystało z programu „Inicjatywa Sołecka” gdzie zostały zakupione duże ilości stołów i krzeseł, powstał plac zabaw na tyłach nieruchomości, pomimo bliskości orlika z świetnym placem zabaw. Zgodnie z regulaminem konkursów jest zakaz korzystania z tych przedmiotów do użytku komercyjnego, skala zakupu oraz ich typ doskonale pokazuje kierunek w jakim Rada Sołecka wraz z Najemca zmienia tradycje i przeznaczenie budynku.
Nieprawdą jest zatem tytułowe i powielane przez Radę Sołecką Zasola Bielańskiego stwierdzenie o chęci z naszej strony zamknięcia obiektu z tradycjami.
Chcielibyśmy jeszcze raz potwierdzić ja i moja rodzina chcemy, aby budynek mógł pełnić rolę lokalnego centrum życia społecznego i kulturalnego w Gminie Wilamowice oraz pełnić zadanie integrowania społeczności, wspierania kultury ludowej i rozwijania lokalnej tożsamości, być miejscem zajęć kulturalnych, edukacyjnych o których wspominał Pan Burmistrz Kazimierz Cebrat podczas wywiadu.
Uważam, że do momentu wyjaśnienia nieprawidłowości i stanu obecnego Najem powinien zostać wstrzymany, a zarządzanie nieruchomością przez Sołectwo Zasole Bielańskie zawieszone.





Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: