Bez pomocy Szerpów i bez dodatkowego tlenu. Chcą wejść na Broad Peak!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Bez pomocy Szerpów i bez dodatkowego tlenu. Chcą wejść na Broad Peak!

Chcą spełnić swoje marzenia. Dwóch wspinaczy i miłośników wysokich szczytów z Beskidu Śląskiego wyrusza niedługo na Broad Peak – szczyt w Karakorum o wysokości 8051 m n.p.m.Tadeusz Papierzyński i Jakub Głuszak, to mieszkańcy Istebnej i Wisły, których marzeniem i celem od wielu już lat jest zdobycie któregoś z ośmiotysięczników! Na co dzień Tadeusz gra na skrzypcach w góralskiej kapeli i kieruje basenową spółką miejską w Wiśle, a Jakub prowadzi swój mały biznes. W tym roku spróbują podjąć się razem najtrudniejszego dotąd górskiego wyzwania.

Góry to ich wspólna pasja. Po wielu latach przygotowań, wyrzeczeń i przekraczania kolejnych granic, czas na najwyższe góry świata. Wspólnie zdobywali już m.in. Matterhorn, Kazbek, Ararat, Elbrus czy Pik Lenina w Pamirze.
- W poprzednich latach wspinaliśmy się już na szczyty przekraczające 4000, 5000, 6000 i 7000 m n.p.m. Nadszedł czas na realizację naszego celu, dlatego postanowiliśmy w tym roku zmierzyć się z Broad Peakiem – tłumaczy Jakub Głuszak.
 - Wchodzić planujemy sportowo, bez użycia dodatkowego tlenu, powyżej bazy nie będziemy też korzystać z pomocy Szerpòw. Decyzja zapadła, bilety lotnicze kupiliśmy. Początek naszej przygody w górach Karakorum nastąpi 13 czerwca 2025 – dodaje Tadeusz Papierzyński.
 Jeśli wyprawa się powiedzie, to staną się pierwszymi mieszkańcami swoich miejscowości i całego powiatu cieszyńskiego, którzy stanęli na szczycie ośmiotysięcznika!
 
W organizacji wyprawy pomagają lokalni przedsiębiorcy, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Tomasz Bujok - burmistrz Wisły.
 - Pomaga nam wiele podmiotów, przedsiębiorców czy osób prywatnych, którzy widzą w tej wyprawie pasję, ale też wyjątkowe wydarzenie i być może szansę na zapisanie się w lokalnej historii. Gdyby ktoś chciał w jakikolwiek sposób dołączyć do grona partnerów, to każde wsparcie zdecydowanie się przyda – mówi Tadeusz Papierzyński.
 
Koszt wyprawy to łącznie ponad 140 000,00 zł, stąd uruchomiona została także zrzutka. Każdy może dołożyć swoją małą cegiełkę, bo wciąż jeszcze budżet ekspedycji nie jest kompletny. 
 
Wspinaczy wspierają ważne osobistości polskiego himalaizmu:
 - Cecylia Kukuczka - żona pierwszego polskiego zdobywcy korony Himalajów i Karakorum - Jerzego Kukuczki, na co dzień mieszkająca w Istebnej.
- Ryszard Pawłowski - jedyny Polak, który już pięciokrotnie stanął na szczycie Mount Everestu, a na swoim koncie ma już 11 ośmiotysięczników.
- Waldemar Kowalewski - człowiek, który ma szansę stać się piątym Polakiem z 14 najwyższymi górami świata na koncie. Zostały mu dwa szczyty!


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: