Rozmowa z prof. nadzw. Jackiem Bindą, prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej

Rusza Polsko-Słowacki Letni Uniwersytet Młodzieżowy. Co to takiego?

 

To mikroprojekt finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z programu współpracy zagranicznej RP i Republiki Słowackiej. Wniosek składaliśmy w Stowarzyszeniu Region Beskidy. Udało nam się uzyskać dofinansowanie na uruchomienie Polsko -Słowackiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Pełny tytuł projektu nosi tytuł Polsko-Słowacki Uniwersytet Młodzieżowy oraz diagnoza kierunków kształcenia akademickiego na potrzeby transgranicznego rynku pracy.

 

Pomysł wydaje się interesujący. Jak długo potrwa jego realizacja i dla kogo jest przeznaczony?

 

Środki zostały już przyznane. W 85 procentach pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w 10 procentach z budżetu państwa, 5 procent to wkład własny uczelni. Projekt realizowany będzie dziewięć miesięcy. Adresatami są przede wszystkim studenci, którzy rozpoczynają naukę w Wyższej Szkole Finansów i Prawa. Ale nie tylko. Również dla studentów ze starszych roczników. Pomysł był taki, by stworzyć młodym ludziom trampolinę do zapoznania się z ważnymi informacjami, które mogą być dla nich całkiem obce. Żyjemy w Euroregionie Beskidy – poznajmy się, poznajmy naszych partnerów. W tym projekcie naszym partnerem jest Uniwersytet w Żylinie. Tam też odbywać się będą wrześniowe warsztaty poświęcone innowacjom i nowoczesnym technologiom, finansom i biznesowi na pograniczu, rozwojowi społecznemu, budowie społeczeństwa obywatelskiego, bezpieczeństwu zewnętrznemu.

 

Nie będzie więc dodatkowego naboru. To oferta dla ludzi już studiujący lub rozpoczynających studia w październiku.

 

Tak, to nie jest żaden dodatkowy kierunek czy specjalizacja. Uniwersytet Młodzieżowy zaplanowany jest na dziewięć miesięcy. To czas, w którym można wskazać kierunki rozwoju, nowe technologie, pokazać ludzi sukcesu, którzy powiedzą, jak do tego sukcesu doszli. Konkretne osoby, działające w naszym regionie. Chcemy skrócić drogę młodych ludzi do sukcesu. Również poprzez poznawanie realiów.

 

Rozpoczynacie od wrześniowych warsztatów.

 

Warsztaty będą dwudniowe, weekendowe. Zaplanowano je na wrzesień, czyli przed rozpoczęciem roku akademickiego. Dla studentów z Bielska-Białej i Żyliny. Pozwolą na nawiązanie kontaktu z biznesem z Polski i Słowacji , by potem pozwolić młodym ludziom lepiej zafunkcjonować na rynku pracy. Zarówno już podczas studiów, jak i po nich. Projekt nie jest adresowany do dużej grupy osób, dlatego zadbać można będzie o każdego jego uczestnika. Obejmie on 60 studentów polskich i 30 słowackich. Nowe technologie, teleinformatyka, nowoczesny sposób zarządzania finansami, kreatywne podejście do rozwiązywania problemów, kwestie bezpieczeństwa, nie tylko w finansach, będą głównymi tematami spotkań.

 

Na realizację całego projektu macie dziewięć miesięcy. To dużo czy mało?

 

Będzie to czas niezwykle pracowity. Wśród zadań mamy bowiem również badania nad rynkiem pracy Polski i Słowacji, nad dopasowaniem kształcenia do potrzeb tego rynku. Aby absolwenci nie musieli zasilać grupy bezrobotnych. Uniwersytet Młodzieżowy ma zintensyfikować współpracę między mieszkańcami pogranicza polsko-słowackiego, a szczególnie powiatów: Bielsko-Biała, bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego oraz miasta Żylina i Żylińskiego Kraju. Współpraca może nie tylko pogłębić stosunki dobrosąsiedzkie, ale także poprawić jakość oferty edukacyjnej obu uczelni, głównie poprzez jeszcze lepsze dopasowanie proponowanych kierunków do zapotrzebowania rynku pracy pogranicza. Studenci, znając realia tego rynku, chętniej decydować się zapewne będą do korzystania z jego oferty.

Badania i wnioski na temat rynku pracy pogranicza i możliwości dopasowania do niego oferty edukacyjnej byłyby bardzo przydatne dla wszystkich uczelni. Czy planujecie ich publikację?

Tak. Nad profilem badań czuwała będzie Rada Naukowa Uniwersytetu, w skład której wejdą przedstawiciele Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej oraz Uniwersytetu w Żylinie. Będą analizowali gromadzone wyniki badań, uzyskiwane od przedsiębiorców – potencjalnych pracodawców – oraz studentów. Pozwoli to realnie ocenić profile kształcenia i jego najoptymalniejsze kierunki na najbliższych kilka lat. Z tych badań powstanie publikacja. Mamy nadzieję, że będzie przydatna dla tych wszystkich, którzy będą się interesowali regionalnym rynkiem pracy i euroregionalnym rynkiem kształcenia. Zadanie nie jest łatwe, bo zachowania rynku pracy trudno przewidzieć.


Wanda Then

 

Źródło: Kurier Radia BIELSKO, 29 sierpnia 2013

Powrót do Strony Głównej