Czy kantor jest potrzebny?
Magda FritzMagda Fritz

Czy kantor jest potrzebny?

"W diecezji bielsko- żywieckiej brakuje organistów, kantorów prawie w ogóle nie ma"- mówi ks. dr Sławomir Zawada, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej w Bielsku-Białej.

Szkoła muzyczna II stopnia, która ma siedzibę w kurii może pochwalić się kilkunastoma absolwentami. Większość, to uczniowie klasy organów, w której nauka trwa 6 lat. Absolwenci pracują zwykle w swoich rodzinnych parafiach, niektórzy kształcą się dalej. Jeden z nich kontynuuje edukację na uczelni muzycznej w Wiedniu. Posłuchajcie.
Klasa śpiewu solowego w bielskiej szkole jest znacznie młodsza, pierwszych 2 absolwentów wypuściła w zeszłym roku. Obie osoby pracują w swoich parafiach- w Czechowicach-Dziedzicach i w Słotwinie na Żywiecczyźnie. Nauka solistów w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej trwa 4 lata. "Dawniej byli kantorzy, dziś ta funkcja u nas w Polsce trochę zanikła"- mówi duchowny. Kantor, to osoba odpowiedzialna za śpiew, która przed rozpoczęciem liturgii przygotowuje zebranych wiernych proponując pieśni,śpiewając, ćwicząc. Może ona prowadzić w parafii chór lub scholę.
Placówka została powołana w 2003 r. przez biskupa diecezjalnego, ma uprawnienia szkoły publicznej. Oprócz przedmiotów podstawowych młodzież ma także przedmioty liturgiczne. Absolwent, oprócz świadectwa ukończenia szkoły muzycznej II stopnia otrzymuje też dyplom uprawniający do podjęcia pracy na stanowisku muzyka kościelnego. Uczniów można posłuchać podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej, który od kilku lat odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: