Mieszkania z bonifikatą? Mieszkańcy mówią o kpinie, urzędnicy o przepisach
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Mieszkania z bonifikatą? Mieszkańcy mówią o kpinie, urzędnicy o przepisach

Lokatorzy kilku mieszkań z zasobu ŻTBS w Żywcu chcieliby wykupić zajmowane lokale z bonifikatą. - Należy się - uważają. Władze ŻTBS są innego zdania.Rozmawiamy z czterema osobami. Jak mówią, w mieszkaniach, które zajmują mieszkają od urodzenia i przejęli je po śmierci rodziców. I jako osoby, które są w tych lokalach od zawsze, uważają, że mają prawo do ich preferencyjnego wykupu. 


Kogo na to stać?


O taką możliwość pytali u burmistrza i w TBS-ie. Z tego ostatniego, pod koniec marca, dostali pismo, wedle którego, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, mogą wykupić mieszkania, ale po cenie nie niższej niż wartość rynkowa. Cenę tę ustali biegły, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami. Pismo informuje też, że wszystkie koszty związane z kupnem lokalu - w tym operat szacunkowy, wyodrębnienie, notariusz - ponosi kupujący.

- Dla nas to szok - mówią zdziwieni. - Zainteresowani tańszym wykupem są ludzie starsi, a kogo takiego stać na kredyt, żeby kupić mieszkanie w rynkowej cenie? - pytają. - Nasi rodzice dbali o te lokale, my je remontujemy i dokładamy do nich. W ten sposób spłaciliśmy je już chyba ze dwa razy - mówi jedna z osób, z którymi rozmawialiśmy. - W 2004 roku dostałam pismo, że mogę wykupić moje mieszkanie za 17 tysięcy złotych, ale nie było mnie wtedy stać. A teraz to już w ogóle - dodaje kolejna.


TBS twardo przy przepisach


Grażyna Kita, prezes ŻTBS pytana o sprawę i możliwość preferencyjnego wykupu sprzed lat odpowiada krótko, że w świetle obecnych przepisów nie ma takiej możliwości i odsyła do Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Od siebie jeszcze dodamy, że istotna w tym kontekście jest Ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Nasi rozmówcy pamiętają, że bloki, w których mieszkają powstały w latach 50. ubiegłego wieku. Kiedyś była to własność Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Na początku lat dwutysięcznych miasto przekazało je Żywieckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego.
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: