Rakotwórczy  styren w powietrzu?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Rakotwórczy styren w powietrzu?

Czy od czasu wykrycia rakotwórczego styrenu w 2016 roku miasto zlecało stosownym instytucjom dalsze monitorowanie powietrza? To jedno z czterech pytań, które zadał w lipcu władzom Oświęcimia szef stowarzyszenia „Stop fetorowi w mieście i gminie Oświęcim”. Do tej pory nie doczekał się odpowiedzi.W związku z brakiem odpowiedzi na pytania dotyczące jakości powietrza, Bartłomiej Gieregowski złożył właśnie zażalenie do przewodniczącego Rady Miasta Oświęcim. I nadal czeka na reakcję ratusza.

Stowarzyszenie "Stop fetorowi" powstało 2 lata temu, gdy w mieście unosił się fetor. Przeprowadzone wtedy badania wykazały, że smród pochodzi ze zbiornika Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków. Problem, jak twierdzą władze miasta, został rozwiązany.

W tym samym 2016 roku kompleksowe badania powietrza przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wyniki tych badań zaniepokoiły mieszkańców. Mówi Bartłomiej Gieregowski. Posłuchaj

Inaczej interpretuje je zastępca prezydenta Oświęcimia Andrzej Bojarski. Posłuchaj

Na podstawie wyników tych badań nie można powiedzieć, że normy dobowe czy tym bardziej całoroczne zostały przekroczone – twierdzi Bojarski. Wiceprezydent uspokaja: jakość powietrza w Oświęcimiu jest monitorowana, inspektorzy WIOŚ zaglądają do miasta nad Sołą bardzo często. Dodatkowo, niektóre firmy są zobowiązane do tego, by przeprowadzać badania. „To się dzieje na co dzień” - przekonuje zastępca prezydenta Oświęcimia. Podkreśla, że jego miasto nie jest niechlubnym liderem w stawce tych najbardziej zanieczyszczonych, a jakość powietrza w nim jest porównywalna z wieloma innymi miejscami w kraju.

Andrzej Bojarski przeprosił, w rozmowie z Radiem Bielsko, za brak odpowiedzi na pytania w sprawie powietrza skierowane do prezydenta miasta przez szefa stowarzyszenia „Stop fetorowi” . „Gdzieś nam to umknęło” - wyjaśnia wiceprezydent i zapewnia, że temat był analizowany w trakcie ostatniego posiedzenia zespołu roboczego zajmującego się poprawą jakości powietrza w Oświęcimiu.

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: