Przyjechali z całego świata! Co ich sprowadza?Magdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Przyjechali z całego świata! Co ich sprowadza?

Około 200 osób z ponad 30 krajów przyjechało do Cieszyna by wspólnie uczyć się naszego języka!Chiny, Rosja, Maroko, Francja, Kazachstan, Brazylia, Kanada i wiele innych. Co łączy te kraje? W każdym z z nich są prawdziwi pasjonaci języka polskiego. Część z nich zawitała właśnie do miasta nad Olzą, gdzie przez 28 dni będzie brać udział w 27. letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej.

Przybyłych z odległych zakątków ziemi cudzoziemców przywitał prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego.Posłuchajcie!

Letnia akademia nie będzie tylko kursem językowym. Dzięki licznym warsztatom, spotkaniom oraz wykładom z nauczycielami akademickimi i nie tylko, uczestnicy będą mogli poznać kulturę, zwyczaje i tradycje Polski, a także nawiązać nowe znajomości w międzynarodowym towarzystwie. 

Posłuchajcie Thomy - studentki z Tajwanu.

tłumaczenie:

- Uważam, że polski jest pięknym językiem, podobnie jak cały kraj, dlatego tutaj przyjechałam. Zaczynam uczyć się tego słowiańskiego języka. 
- Może spróbujesz powiedzieć Brzęczyszczykiewicz.
- To bardzo, bardzo trudne.
- Co Twoim zdaniem jest najtrudniejsze w nauce języka polskiego?
- Słowa. Muszę ich znać bardzo wiele, żeby stworzyć całe zdanie. Trzeba sporo zapamiętywać.


Prawdziwym wyzwaniem i punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie Dyktando Języka Polskiego, które studenci napiszą za dwa tygodnie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: