Aby uniknąć problemów finansowych, dowiedz się więcej o procedurze upadłości i likwidacji spółek
Łukasz LuszczakŁukasz Luszczak

Aby uniknąć problemów finansowych, dowiedz się więcej o procedurze upadłości i likwidacji spółek

O spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mówi się często jako o bezpiecznej przystani dla przedsiębiorców. W wielu przypadkach tak właśnie jest, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam bezpiecznie prowadzić spółkę. Skoro wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki z o.o., to wydaje się, że nic lepszego już nie można wymyślić. Biznes bez zobowiązań, ale czy na pewno i zawsze tak jest? Choć wspólnicy sp. z o.o. rzeczywiście nie odpowiadają za długi spółki, to nieco inna sytuacja jest w przypadku członków zarządu. 

Członek zarządu spółki z o.o. to osoba, która zwykle prowadzi sprawy spółki, jest jednocześnie handlowcem, managerem, a czasem i księgowym. Od członka zarządu wymaga się pełnego profesjonalizmu działania. Jest to bardzo odpowiedzialna i wymagająca funkcja obarczona do tego pewnym ryzykiem prawnym. Bezpieczny członek zarządu to taki członek zarządu, który pamięta, że może odpowiadać całym swoim majątkiem za długi spółki z o.o. oraz potrafi się przed tym zabezpieczyć.

Kiedy członek zarządu może odpowiadać za długi spółki z o.o. całym swoim majątkiem? Po pierwsze wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się niemożliwa a wierzyciele będą domagać się zapłaty wprost od członków zarządu. Niestety wierzyciel może wystąpić o zapłatę bezpośrednio przeciwko członkowi zarządu (jednemu lub kilku) a także pozwać byłego członka zarządu, jeżeli to właśnie za jego kadencji doszło do powstania określonego długu. Rezygnacja z zarządu nie załatwia sprawy i nie powoduje, że członek zarządu uniknie odpowiedzialności.

Członek zarządu musi być świadomy, że najważniejszą dla niego sprawą jest bieżące kontrolowanie stanu finansowego spółki – w tym ścisła współpraca z księgowym oraz monitorowanie stanu niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością spółki. Niewypłacalność lub zagrożenie niewypłacalnością nie jest też oczywiste w każdym przypadku. Jeżeli członek zarządu ma wątpliwości w jakim stanie znajduje się jego spółka powinien skonsultować się ze specjalistami. Czasami konieczne będzie np. sporządzenie opinii prawnej. Członek zarządu nie może zwolnić się od odpowiedzialności twierdząc, że nie zajmował się finansami spółki lub nie miał odpowiednich kwalifikacji do tego.

Nie zawsze członek zarządu będzie jednak odpowiadał za długi spółki, nawet jeżeli są one bardzo wysokie. Kluczowe jest, żeby członek zarządu w odpowiednim czasie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub rozpoczął proces restrukturyzacji. Jeżeli zarząd zadba o złożenie wniosku upadłościowego lub otwarcie restrukturyzacji w odpowiednim terminie (30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności), wówczas wierzyciele nie będą mogli „przenieść” swoich roszczeń do majątku osobistego członka zarządu. Dlatego tak istotne jest weryfikowanie i konsultowanie ze specjalistami stanu swojego przedsiębiorstwa. W przypadku spółek z o.o. dobrym pomysłem jest coroczny krótki audyt finansowy ze sprawdzeniem stanu wypłacalności po sporządzeniu sprawozdania finansowego za ubiegły rok. To właśnie bilans i rachunek zysków i strat powie najwięcej o stanie spółki.

Decyzja o złożeniu wniosku upadłościowego zawsze jest trudna, ale niekiedy konieczna i może uchronić zarząd przed poważnymi konsekwencjami. Samo przygotowanie wniosku upadłościowego również nie jest proste – kluczowe są szczegóły. Profesjonalne przygotowanie uzasadnienia wniosku upadłościowego może uchronić zarząd przed odpowiedzialnością za długi spółki.

A co, jeżeli spółka już ogłosi upadłość? Wtedy zarząd powinien zadbać podwójnie o swoje interesy. Upadłość jest procesem trudnym i nieintuicyjnym, wymagającym doświadczenia. Warto więc zadbać o wsparcie prawne ekspertów, którzy pomogą np. w komunikacji z syndykiem czy wierzycielami. W obecnych, trudnych dla przedsiębiorców czasach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo prawne – spółka z o.o. będzie chronić członków zarządu, jeżeli pamięta się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: