Porzucone auta. służby bezradne Magda FritzMagda Fritz

Temat tygodnia

Porzucone auta. Służby bezradne

Często zajmują miejsca parkingowe i szpecą okolicę. Właściciele często o nich już zapomnieli, ale nie mieszkańcy którzy nie mają gdzie parkować. W Bielsku-Białej, podobnie jak w każdym innym mieście jest problem z wrakami aut, które zajmują miejsca postojowe.

Co robić w takiej sytuacji? Można zadzwonić do straży miejskiej lub policji.

„Jeśli auto, które nie jest użytkowane przez dłuższy czas lub nie ma tablic rejestracyjnych stoi na drodze, doprowadzamy do jego odholowania”- mówi Sebastian Kufel ze straży miejskiej w Bielsku-Białej. Powołuje się przy tym na art. 50a ustawy "Prawo o ruchu drogowym", który mówi, że "Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza". 

Inaczej to wygląda, gdy wrak stoi na parkingu i nie stanowi zagrożenia w ruchu drogowym. "Nasze działania polegają wtedy na próbie ustalenia jego właściciela. Docieramy do właściciela i informujemy, że taki pojazd zajmuje miejsce parkingowe i prosimy o jego usunięcie" - mówi Kufel. Funkcjonariusz przyznaje, że ciąg dalszy zależy tu od dobrej woli właściciela, który usunie auto lub nie zrobi tego. 

Jerzy Skwark, prezes Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku-Białej przyznaje, że to duży problem. Spółdzielnia zainwestowała nawet w podział geodezyjny, żeby wytyczyć drogi wewnętrzne na osiedlu co pozwoli na interwencję straży miejskiej. Posłuchajcie. 

Kolejna sprawa, to koszty. Odholowanie wraku na strzeżony parking kosztuje prawie 500 zł, trzeba też zapłacić za postój. Każda doba w przypadku pojazdu do 3,5 t to 39 zł... Jeśli do pół roku nie znajdzie się właściciel auta, przechodzi ono na własność Skarbu Państwa, może zostać sprzedane lub zezłomowane.

W bazie bielskiej straży miejskiej do listopada było takich wraków ponad 110. 19 odholowano z drogi, a ok. 60 zajęli się ich właściciele po interwencji strażników. 

CZY WASZYM ZDANIEM POWINNO SIĘ ZMIENIĆ PRAWO, TAK ŻEBY SŁUŻBY MOGŁY USUWAĆ WRAKI NIE TYLKO Z PASA DROGOWEGO? 


Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.

5. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierując się zasadą poszanowania prawa własności oraz potrzebą zapewnienia porządku na drogach publicznych, określi, w drodze rozporządzenia:

1) szczegółowy tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania w zakresie usuwania pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane; 

2) tryb postępowania w zakresie przejęcia pojazdu na własność gminy. 



Posłuchaj audycji:

Nagranie 1