Podniebny skuter. Wygra z ulicznymi korkami?!
Magda FritzMagda Fritz

Podniebny skuter. Wygra z ulicznymi korkami?!

Wyglądem przypomina helikopter, ale jest od niego 5 razy tańszy. Podobnie sprawa wygląda z jego utrzymaniem. Pali 15-18 litrów benzyny na godzinę.

Flota 9 wiatrakowców wystartowała z bielskiego lotniska, kierując się w stronę Górnego Śląska. To inicjatywa Małej Śląskiej Floty Powietrznej, która ma zainteresować gminy nowym sposobem przemieszczania się. Wiatrakowiec jest to 2-osobowy pojazd latający, który potrzebuje niewiele miejsca do startu i lądowania. "Chcemy doprowadzić do tego, żeby lądowisko powstało w każdej strefie ekonomicznej w województwie śląskim. Dzisiaj będziemy też w Bytomiu, gdzie w tamtejszej strefie już przygotowywane jest takie miejsce"- mówi Dariusz Rosiak, jeden z organizatorów amatorskiego przelotu wiatrakowców.
Wśród pilotów na lotnisku w Aleksandrowicach pojawiło się kilku Czechów. U nich wiatrakowce są ogromnie popularne. Andrzej Matykiewicz jest mieszkańcem czeskiej Herczawy, niedaleko trójstyku granic: Polski, Czech i Słowacji. Wiatrakowiec kupił 3 lata tamu. Posłuchajcie.
Wojciech Kowalczyk jest przedsiębiorcą z Małopolski, od zawsze był fanem latania, od 3 miesięcy jest właścicielem wiatrakowca. Licencję pilota zrobił w Czechach. "Jest ona 5-krotnie tańsza od licencji na samolot"- mówi przedsiębiorca, który nowego pojazdu używa w firmie do przemieszczania się. "Zamiast stania w korku na autostradzie wystarczy 15- 20 minut lotu i jestem na miejscu"- mówi Kowalczyk. Dodaje, że wiatrakowce to przyszłość transportu. "Pojazd lata z prędkością 160 km/h, jego zasięg to 700 km, także bez tankowania mogę z południa Polski dolecieć nad nasze morze"- mówi miłośnik latania. Podniebny skuter można kupić, w zależności od wyposażenia od 40 tys. euro. Najdroższe modele kosztują ponad 100 tys. euro.
Celem Ślaskiej Floty jest zainteresowanie gmin taką formą rekreacji. Jeden wiatrakowiec w każdej gminie pozwoli zbudować cała turystyczną sieć i stworzy swoistą bazę do powietrznej współpracy aglomeracyjnej. Aby zrealizować drugi cel powołano Śląski Patrol Ratowniczo- ­Poszukiwawczy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: