Góry dla niewidomych!
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Góry dla niewidomych!

„Pogranicze bez barier. Szlak skiturowy dla niewidomych i słabowidzących” to projekt, dzięki któremu osoby niewidzące i słabo widzące mogły poznawać szlaki turystyczne w gminie Ujsoły, w obecności przewodnika.Pomysłodawcą projektu był Bogumił Kanik, ratownik GOPR, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bielsku-Białej.
To człowiek szalony, w najlepszym znaczeniu tego słowa. On już u drzwi mojego gabinetu mówi: „panie wójcie, mam pomysł”. I ja wiem, że to będzie pomysł nietuzinkowy – chwali pomysłodawcę wójt Ujsół Tadeusz Piętka.
Pomysł rodził się w mojej głowie od czasu, gdy w audycji radiowej usłyszałem, jak jedna z niewidomych osób stwierdziła, że najbardziej jej brak obcowania z górami. W ramach projektu udało się wykształcić grupę 16 osób z Polski i Słowacji, które są gotowe w sposób profesjonalny prowadzić niewidomych i słabo widzących przez góry – wyjaśnia Bogumił Kanik.
15-kilometowy szlak narciarski dla osób niewidomych i słabo widzących został wyznaczony na terenie gminy Ujsoły. Dzięki pomocy wolontariuszy, osoby te mogły dotrzeć do pięknie położonych schronisk na Rysiance, Krawcowym Wierchu, Hali Lipowskiej i Wielkiej Rycerzowej. Pomoc wolontariusza obejmuje towarzystwo w dotarciu do schroniska oraz podstawowy instruktaż poruszania się na nartach skiturowych, biegowych lub rakietach śnieżnych. Projekt był przeprowadzony przez gminy Ujsoły (Polska) i Novot (Słowacja). Koniec realizacji projektu nie oznacza nowych pomysłów, w przyszłości planowany jest system GPS, dzięki któremu osoby niedowidzące lub niewidome same będą mogły poruszać się po wyznaczonym szlaku. O zaletach takiego systemu i najnowszych trendach w jego funkcjonowaniu mówił w Ujsołach Francuz Gerard Muller ze Strasburga, który od wielu lat zmaga się ze zwyrodnieniem siatkówki. Pokazywał m.in. specjalną laskę z umieszczonym nadajnikiem GPS, która pozwala osobie niewidomej poruszać się w obcym terenie bez większych problemów.
Projekt w 85 procentach został sfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: