Nowa perspektywa – nowe możliwości

 


Nowa perspektywa – nowe możliwości

Wraz z rozpoczęciem realizacji projektów w ramach nowej perspektywy programowania na lata 2014-2020 otwierają się nowe możliwości dla osób, które chciałaby skorzystać ze środków unijnych. Jednym z beneficjentów jest grono organizacji pozarządowych, które w dalszym ciągu może korzystać z ogromnego potencjału Funduszy Europejskich.

Dla trzeciego sektora wsparcie płynie przede wszystkim z Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES), które będą funkcjonowały w podobnej formie jak dotychczas. Te Ośrodki to instytucje (bardzo często organizacje pozarządowe) zajmujące się kompleksowym wspieraniem podmiotów ekonomii społecznej, a także osób indywidualnych zainteresowanych uruchomieniem nowego przedsięwzięcia w obszarze ekonomii społecznej. Dla organizacji pozarządowych zaplanowano kontynuację wsparcia szkoleniowo – doradczego, które skutecznie prowadzi do profesjonalizacji trzeciego sektora. W nowej perspektywie wsparcie to zostanie ukierunkowane na budowanie ekonomicznego podejścia do prowadzenia organizacji. Sektor pozarządowy będzie mógł korzystać z bogatej oferty OWES polegającej m.in. na: tworzeniu planów biznesowych, wypracowywaniu nowych produktów i usług, wspieraniu w procesie pozyskiwania finansowania zwrotnego, budowaniu powiązań kooperacyjnych, tworzeniu strategii długoterminowego działania organizacji.


Poszczególne elementy wsparcia będą przyczyniać się do usamodzielnienia organizacji i zróżnicowania źródeł finansowania realizowanych działań. Podmioty, które zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej będą mogły wziąć udział w procesie tzw. ekonomizacji i na podstawie modelu biznesowego zaprojektować własną ścieżkę rozwoju.

Aktualnie trwa proces akredytacji OWESów oraz weryfikacja udzielonego wsparcia pod kątem potrzeb i oczekiwań zainteresowanych organizacji. Taka ocena i analiza podejmowanych do tej pory działań pozwoli wyznaczyć nową ścieżkę wsparcia dla podmiotów trzeciego sektora. Ponadto Krajowy Program Ekonomii Społecznej (KPRES) przyjęty w zeszłym roku przez rząd bardzo dokładnie pokazuje kierunek, w którym powinna zmierzać ekonomia społeczna w nadchodzącym okresie. Założono, iż realizacja programu do końca 2020 roku przyczyni się do powstania 35 tysięcy nowych miejsc pracy – w szczególności dla osób defaworyzowanych na rynku pracy.


Jak te zapisy przekładają się na realne wsparcie?

Przede wszystkim w dalszym ciągu wspierane będzie powstawanie spółdzielni socjalnych, czyli podmiotów łączących w sobie cele gospodarcze i społeczne. Spółdzielnie socjalne zatrudniają w głównej mierze osoby, które z różnych względów miały trudności w znalezieniu pracy (np. osoby bezrobotne, niepełnosprawne). Takie osoby mają szansę założyć własne przedsiębiorstwo i stworzyć dla siebie idealne miejsce pracy. Warto wspomnieć, iż istnieją dwie ścieżki powoływania spółdzielni, jedna dotyczy osób fizycznych (przynajmniej pięć osób), druga – osób prawnych (przynajmniej dwa podmioty). W obu przypadkach pracownikami spółdzielni zostają osoby bezrobotne, które mogą starać się o dofinansowanie.

W obecnym okresie mówi się o dofinansowaniu tworzenia nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych, które do tej pory ograniczały się właściwie wyłącznie do wspomnianych wyżej spółdzielni socjalnych. Fundacje oraz Stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą były również traktowane jako przedsiębiorstwa społeczne, jednak nie istniały żadne przepisy określające dokładnie, kto powinien zaliczać się do tej grupy. Obecnie Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa podają takową definicje, nie wykluczając podmiotów takich jak fundacje czy stowarzyszenia, które będą spełniały kilka warunków. Taki zapis daje możliwość organizacjom pozarządowym ubiegania się o środki na tworzenie nowych miejsc pracy. Podobnie jak w spółdzielniach socjalnych przewidziano dotacje dla osób bezrobotnych w wysokości ok. 20 tys. zł. Oprócz środków inwestycyjnych organizacje mogą uzyskać także dodatkowe wsparcie pomostowe, czyli comiesięczne fundusze (ok. 1000 zł) przeznaczane na koszty prowadzenia działalności. Dzięki powyższemu wsparciu finansowemu sektor pozarządowy ma szansę na łatwiejszy start ze swoją działalnością na rynku komercyjnym. Budowanie w ten sposób stabilności i płynności finansowej umożliwi swobodniejszą realizację działań statutowych.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych zaplanowane na lata 2014-2020 to także inne programy Funduszy Unijnych. W Lokalnych Punktach Informacyjnych o Funduszach Europejskich (LPI) funkcjonujących na terenie całej Polski można zasięgnąć informacji w zakresie wszystkich programów operacyjnych, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności (na naszym subregionie LPI prowadzony jest przez Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej). W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o środki na działania w zakresie m.in..: wsparcia rozwoju usług e-publicznych, odnawialnych źródeł energii, wzmocnienia potencjału służb ratowniczych, poprawy stanu środowiska miejskiego, rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, infrastruktury edukacyjnej, infrastruktury kształcenia zawodowego i innych.

Obszar, który zdecydowanie najbardziej powinien zainteresować przedstawicieli trzeciego sektora to wszelkie działania związane z włączeniem społecznym – wsparcie reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej, kompleksowe programy aktywizacji oraz integracji społecznej skierowane do osób usamodzielnianych, a także programy na rzecz wzmacniania potencjału społecznego i zawodowego lokalnych społeczności. Wyżej wymienione formy to bardzo często główne obszary działań organizacji pozarządowych, które mogą starać się o środki na ich realizację. Możliwości jest wiele, już niebawem będą znane szczegóły dotyczące wnioskowania o dotacje. Obecny moment to idealny czas na przemyślenie projektów, poszukiwanie osób chętnych do tworzenia nowych przedsięwzięć oraz przygotowanie planów, które już wkrótce będzie można wcielić w życie.

Autor: Joanna Kocoń

www.owes.bcp.org.pl

 

 

„Artykuł jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”.