Zniknął jeden z bielskich murali. Został gruz
Magda FritzMagda Fritz

Zniknął jeden z bielskich murali. Został gruz

"Jeden z bielskich murali został zniszczony"- zaalarmowała naszą redakcję mieszkanka Bielska-Białej.Niestety, kobieta miała rację. Ze szlaku bielskich murali zniknął ten ze ściany przy ul. Cieszyńskiej 59.

Obraz bielszczanina Marcina „Malika” Malickiego pod tytułem „Frasunek” nawiązywał do postaci św. Franciszka, a motyw wróbla symbolizował samotność która często doskwiera nam w tłumie galopującego miasta. Kiedy pojawiliśmy się na miejscu, zastaliśmy skutą ścianę i kupkę gruzu. O wyjaśnienie zapytaliśmy w urzędzie miasta. Tomasz Ficoń, rzecznik magistratu mówi, że mural zniknął z przyczyn obiektywnych. Jakich?
Posłuchajcie. 

Malowidło to efekt projektu, realizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Jak mówi Agata Smalcerz, dyrektor galerii nie zostanie ono odtworzone. „Taka realizacja kosztuje ok. 20 tys. zł. My ich nie mamy”- wyjaśnia. Dyrektor Galerii Bielskiej BWA dodaje, że są pomysły na nowe wielkie obrazy w przestrzeni miejskiej i nie ma potrzeby odtwarzania zniszczonego muralu.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: