Znamy zwycięzców! AKTUALIZACJAMagdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Znamy zwycięzców! AKTUALIZACJA

To jeden z najgorętszych dni tej jesieni i to nie za sprawą pogody. Głosy w komisjach wyborczych zostały podliczone.Państwowa Komisja Wyborcza podaje szczegółowe dane dotyczących konkretnych gmin i miast na Śląsku Cieszyńskim. Wiemy już, ilu mieszkańców odwiedziło wczoraj lokale wyborcze. Frekwencja dla powiatu cieszyńskiego wyniosła 52.46%. Tylko w dwóch gminach głosowanie odbywało się w okręgach wielomandatowych, gdzie wybieranych jest od 5 do 8 radnych – to Skoczów i Cieszyn. Najlepiej spisali się wyborcy w gminie Istebna - tu frekwencja wyniosła ponad 61%. 

Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Strumień i Wisła. To w tych miastach walczyli o głosy kandydaci na urząd burmistrza.

Sytuacja w pierwszej turze rozegrała się w Strumieniu. Tam pewnie, bo z aż 60% poparciem wygrała starająca się o reelekcję Anna Grygierek. Będzie to jej 4 kadencja. 

Wiemy także, że burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko wygrał w pierwszej turze. Duża przepaść jest między nim, a dwoma kolejnymi kandydatami. Uzyskał on przeszło 5 700 głosów, co stanowi 54% poparcie, jego kontrkandydaci - Maciej Bieniek i Stefan Chrapek uzyskali kolejno niespełna 30 i 15% wszystkich głosów. Posłuchajcie!

Najbardziej wyrównana walka o fotele burmistrza rozgrywała się w Cieszynie – wiemy już oficjalnie, że będzie druga tura. Największą liczbę głosów zebrali Ryszard Macura i Gabriela Staszkiewicz

Sytuacja ma się podobnie  w Ustroniu – tam w drugiej turze zmierzą się ze sobą Artur Kluz (31.04% głosów) i Przemysław Korcz (46.81% głosów).

W Wiśle wybory odbyły się w 15 okręgach, w żadnym z nich nie przeprowadzono jednak głosowania do rady miejskiej, ponieważ zgłoszono tam po jednym kandydacie, który automatycznie uzyskał mandat. Oficjalnie burmistrzem pozostaje Tomasz Bujok. W mieście Adama Małysza ponad 4 tysiące osób oddało ważny głos, ponad 90% głosujących poparło obecnego włodarza.

Wybory w gminach (rozstrzygnięcie w I turze)

1. Zebrzydowice - Andrzej Kondziołka
2. Hażlach - Grzegorz Sikorski
3. Chybie - Janusz Żydek 
4. Dębowiec - Tomasz Branny
5. Goleszów - Sylwia Cieślar
6. Brenna - Jerzy Pilch

W II turze w gminie Istebna o głosy wyborców będą walczyli Henryk Gazurek i Łucja Michałek.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: