Zdrowy człowiek zamienia się w "roślinę"Magda FritzMagda Fritz

Zdrowy człowiek zamienia się w "roślinę"

Drętwienie ręki i nogi po tej samej stronie ciała, niewyraźna mowa, asymetria ust, zaburzenia równowagi, problem ze wzrokiem- to najczęstsze objawy udaru mózgu.Mówiliśmy o tym podczas czwartej ostatniej odsłony letniej "GRY O ŻYCIE", wspólnego projektu Radia BIELSKO i Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Będąc świadkiem udaru możemy jedynie wezwać pomoc. "Należy to zrobić jak najszybciej. Mówi się o pierwszych 4 złotych godzinach, które decydują o późniejszym stanie chorego"- mówią ratownicy medyczni Kamil Warnawin i Arkadiusz Żyła. Z powodu udaru mózgu ludzie zdrowi w sile wieku mogą nagle zacząć potrzebować 24-godzinnej opieki! 

Dzisiaj gościliśmy na kąpielisku w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej. Można było dowiedzieć się, że nie trzeba robić sztucznego oddychania, by uratować komuś życie. Wystarczy dobrze wykonany masaż serca. Można to było sobie poćwiczyć na fantomach z ratownikami medycznymi bielskiego pogotowia. Przypominaliście sobie, jak ułożyć poszkodowanego w tzw. pozycji bezpiecznej w której będzie mu się łatwiej oddychało. Pytaliście o wyciąganie kleszcza i zakrztuszenia. Posłuchajcie. 

Z „GRĄ O ŻYCIE" byliśmy w te wakacje także w Ustroniu i Żywcu. Przekonujemy, że można uratować życie człowieka nie będąc lekarzem czy ratownikiem medycznym.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: