Zdrada, bójka, a nawet morderstwo. To się zdarza
Magdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Zdrada, bójka, a nawet morderstwo. To się zdarza

Dzięki tej praktyce wiadomo jak długo żyją, gdzie latają, czy są wierne partnerom i swoim gniazdom. Bociany z Ustronia, których życie śledzi kilkaset osób, zostały zaobrączkowane.Zaobrączkowane i pomierzone. 3 bociany przyszły w tym roku na świat w ustrońskim gnieździe przy ul. Daszyńskiego. Są już na tyle duże, że można było założyć im obrączki. Tym od przeszło 30 lat społecznie zajmuje się Wiesław Chromik. Z pasji obrączkuje wszystkie bociany w województwie śląskim. Rocznie to około 100 młodych ptaków. Posłuchajcie!
 
Jak się okazuje bociany są wierne gniazdom, nawet bardziej niż swoim partnerom, ale lubią zmieniać okolice i miejsce do życia. Dzięki Monice Kosińskiej, bocianie gniazdo z Ustronia można podglądać online. Kilkanaście lat temu napisała projekt. Dzięki dotacji udało się zakupić kamerę. Jak mówi, czasem można zobaczyć naprawdę ciekawe sceny. Posłuchajcie!
 
Najwięcej bocianów w Śląskiem żyje w naszym regionie - w okolicach Ligoty obok Czechowic-Dziedzic. Blisko siebie jest tam 15 bocianich gniazd.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: