"Zapętlona" opisana i z planem
Speleoklub Bielsko-Biała/Facebook
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Zapętlona" opisana i z planem

Ekipa eksploracyjna Speleoklubu Bielsko-Biała opisuje jaskinię "Zapętloną". To jaskinia, która jest długa na ponad 140 metrów i znajduje się na Trzech Kopcach, na terenie gminy Brenna. Dzięki pasjonatom powstał jej plan.Odkryta jakiś czas temu jaskinia "Zapętlona" została skartowana. W języku grotołazów to oznacza, że powstał jej plan. Odkryto korytarze na długości 143 metrów i ponad 9 metrów głębokości. Jaskinia zlokalizowana jest na Trzech Kopcach, na terenie gminy Brenna.

- Po odkryciu trzeba było zrobić plan jaskini, czyli takim specjalnym dalmierzem to mierzymy i rysujemy. Następnie gdzieś to publikujemy w Internecie. Nadawany jest kod inwentarzowy każdej jaskini - objaśniał nam Paweł Gądek ze Speleoklubu Bielsko-Biała. Grotołaz dodaje, że to jaskinia trudna do zwiedzania, a nawet niebezpieczna. Posłuchaj.

W środowisku speleologów odkrycie "Zapętlonej" jest ewenementem, bo w Beskidach niewiele jest jaskiń, a takich, które mają długie korytarze - to już w ogóle jest mało. Dużo większe możliwości speleologom z naszego regionu dają Tatry. Dlatego większość eksploracji klubu z Bielska-Białej jest prowadzonych obecnie właśnie tam.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: