Za pracą przyjeżdżają tu nie tylko UkraińcyAgnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Za pracą przyjeżdżają tu nie tylko Ukraińcy

Obcokrajowcy wypełniają lukę w pszczyńskich firmach.Tylko w ubiegłym roku wydano w powiecie ponad 16 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W tym roku do połowy lutego to już 1622 takie dokumenty. Największą grupą zza granicy są tam obywatele Ukrainy, następnie Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie podkreśla, że cudzoziemcy nie zabierają pracy mieszkańcom regionu, a wypełniają lukę.

-Gdyby nie obywatele Ukrainy, brakowałoby nam pracowników. Cudzoziemcy są wielką pomocą zwłaszcza w pszczyńskich zakładach przetwórczych, w których brakuje rąk do pracy i nie ma wystarczającego zainteresowania ofertami dla pracowników fizycznych - podkreśla.

Od 4 lat w całym kraju błyskawicznie rośnie liczba zatrudnianych cudzoziemców. Jednak cały czas na polskim rynku pracy brakuje setek tysięcy pracowników, szczególnie robotników, ale także specjalistów czy menadżerów. Liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w 2017 roku w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o ok. 85%.Zobacz inne wiadomości tego autora: