Wybudują wyspy?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Wybudują wyspy?

Dwie lub trzy wyspy zostaną wybudowane na Jeziorze Żywieckim, by odtworzyć siedliska ptaków.Taka propozycja znalazła się w planie odmulenia akwenu nazywanego przez urzędników „zbiornikiem wodnym Tresna”. Inwestycję przeprowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

Burmistrz Żywca wydał właśnie decyzję środowiskową. Kolejnym krokiem procedury poprzedzającej rozpoczęcie prac jest uzyskanie decyzji wodnoprawnej. Taką wydaje z kolei minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Do odmulania jeziora przygotowują się już samorządy, które także mają swoje pomysły dotyczące tego przedsięwzięcia. Mówi burmistrz Antoni Szlagor. Posłuchaj

Wody Polskie planują wykonywać zadanie etapowo. Najpierw wycinane będą drzewa i krzaki w rejonie ujścia Soły. Wycinka ma być stopniowo kontynuowana w kolejnych latach na łącznej powierzchni ok. 100 ha.

W tym roku prace w południowej części Jeziora Żywieckiego będą finansowane z budżetu Wód Polskich. "Ich dalsza realizacja rozłożona będzie w miarę pozyskanych środków na okres 7 lat" - informują urzędnicy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: