Wszystkie parki piękne, ale ten najbardziej
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Wszystkie parki piękne, ale ten najbardziej

Zrewitalizowany Park Włókniarzy w Bielsku-Białej oficjalnie otwarty. Już teraz wygląda nieźle, pełnię urody zyska jednak na wiosnę, kiedy wszystko wokół zakwitnie.Pierwsze co rzuca się w oczy, to zmiany na placu Adama Mickiewicza. Posiłkując się dawnymi fotografiami projektanci krajobrazu przywrócili jego historyczny wygląd. Tym sposobem obok pomnika wieszcza pojawiły się duże donice, a schody wiodące na podwyższenie z pomnikiem zostały odnowione. Plac od północy i południa zamykają drewniane pergole obsadzone wisterią. Obrazu dopełnią nowe nasadzenia.

Nowością jest taras, z którego można obserwować rzekę Białą oraz schody z siedziskami, które prowadzą do wody. Bardzo zmienił się pobliski plac zabaw. Stanęło na nim kilkanaście drewnianych urządzeń. Dzieci znajdą tam szkła powiększające do obserwacji małych elementów przyrody, ulokowano tam też zadaszoną ławeczkę do karmienia i przewijania niemowląt.

Niegdyś asfaltowe alejki zyskały nową, przepuszczalną nawierzchnię. Wzdłuż nich ustawiono nowe ławeczki, kosze na śmieci oraz latarnie. W parku działają trzy punkty, w których można zaczerpnąć wodę, a od północy i południa prowadzą do niego drewniane bramy wejściowe. Miejsce to jest monitorowane.

Projekt rewitalizacji przygotowała architektka krajobrazu Aleksandra Rykaczewska. Tworząc go, czerpała z własnych wspomnień. Z dzieciństwa pamiętała m.in. latarnie z kolorowymi szybkami, których jednak nie udało się odtworzyć. Posłuchaj

Po rewitalizacji i nasadzeniach rośnie tam 600 drzew, 6 tysięcy krzewów i 35 tysięcy bylin. 

Jak park w nowej odsłonie podoba się mieszkańcom? Posłuchaj

Rewitalizacja parku została zrealizowana w ramach projektu "Aktywne przestrzenie - rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej". Miasto pozyskało na ten cel 6,2 miliona z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: