Właściciele kopciuchów mogą być ekologiczni?Magda FritzMagda Fritz

Właściciele kopciuchów mogą być ekologiczni?

Tylko wczoraj w woj. śląskim przekroczone były wartości dopuszczalne średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM 10. Na stacji w Żywcu- 72 proc., na stacji w Bielsku-Białej- 36 proc. Dzisiaj o poranku też nie było czym oddychać...Palenie od góry pozwala spalić to samo paliwo bez kopcenia, a oszczędności sięgają ok. 30 proc. Technikę zaleca ministerstwo środowiska. 

 „Wystarczy zmienić nawyki podczas palenia w piecu, żeby nie truć siebie i sąsiadów”- przekonują działacze Koalicji Antysmogowej w Bielsku-Białej. Taką metodą jest rozpalanie od góry. Jak mówi Marceli Wójcik, to propozycja dla osób które jeszcze mają w domach stare piece tzw. kopciuchy. Posłuchajcie. 

Zmienić to można rozpalając piec od góry, czyli najpierw dajemy opał- węgiel lub drewno, a na to podpałkę. Sposób jest prosty, a na dodatek przynosi właścicielowi oszczędności. Posłuchajcie. 

Społecznicy, którzy od lat polecają tę metodę prowadzą stronę w internecie- czysteogrzewanie.pl.

"Niezależne badania z kilku ośrodków na świecie pokazują, że rozpalanie od góry w przebadanych piecach obniżało emisję pyłów o 50–80% a benzo-a-pirenu (badane tylko w jednym przypadku) o ~80%. Potwierdza to obserwacje z domowych kotłowni: mniej dymu, mniej sadzy, mniejsze zużycie opału – to mniejsza emisja zanieczyszczeń"- czytamy na stronie. 

Całą rozmowę z naszym porannym gościem znajdziecie w zakładce Audycje/Gość Radia BIELSKO. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: