"Wieże" w Wiśle. Zbierają podpisy pod petycją
Fb Ratujmy Bukową
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

"Wieże" w Wiśle. Zbierają podpisy pod petycją

Ten problem dotyczy nie tylko Wisły, ale również innych górskich miejscowości, takich jak Szczyrk. Chodzi o wielopiętrowe hotele i apartamentowce jakie są budowane i planowane w Beskidach.Z jednej strony dla samorządu tego rodzaju inwestycje oznaczają wpływy z podatków, a dla miast większy napływ turystów. Z drugiej budzą wielkie emocje i… protesty. Właśnie z takim musi zmierzyć się obecnie wiślański samorząd.

Grupa mieszkańców ulicy Bukowej jest przerażona skalą inwestycji budowlanych na zboczu góry Bukowa. Mają tam powstać najwyższe obiekty w mieście. Budowany jest hotel, a w planie są również apartamentowce. "Prawdopodobnie za tydzień zostanie podjęta decyzja starostwa co do pozwolenia na budowę dla następnych 6 wież" - informuje grupa "Ratujmy Bukową".

Jako mieszkaniec jestem przeciwny budowaniu tak dużych obiektów - mówił na konferencji prasowej burmistrz Tomasz Bujok. Podkreślał jednocześnie, że nie ma wpływu na to, co dzieje się obecnie na Bukowej. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami (obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego), a tego typu duże inwestycje były realizowane w Wiśle od wielu lat… Posłuchaj

W przyszłości samorząd zamierza jednak chronić część terenów gminy przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego do zurbanizowania. Tak przynajmniej zadeklarował burmistrz. W urzędzie miejskim trwają analizy, jak to zrobić. Tomasz Bujok zapowiedział spotkania i konsultacje z mieszkańcami.

Podkreślał jednak, że w tej sprawie nie ma jednoznacznego stanowiska mieszkańców. Jest spora grupa wiślan, która chce budować na terenach obecnie chronionych. Złożono już kilkaset wniosków dotyczących takich zmian w planie  zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią zabudowę terenów obecnie na ten cel nie przeznaczonych!

Burmistrz zadeklarował też gotowość do rozmowy z mieszkańcami ulicy Bukowej. Posłuchaj

Tymczasem przedstawicielka grupy „Ratujmy Bukową” Iga Wojtkowiak pojawiła się na konferencji prasowej. Wręczyła Tomaszowi Bujokowi petycję. To apel o "wznowienie postępowania lub uchylenie decyzji środowiskowej". Posłuchaj

Wkrótce ma rozpocząć się zbiórka podpisów pod petycją, która została zamieszczona na stronie Fb „Ratujmy Bukową”. Grupa ma nadzieję na zablokowanie budowy apartamentowców.
Choć w połowie marca starostwo powinno wydać inwestorowi pozwolenie na budowę...Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: