Wiemy, kto został ogrodnikiem miejskim!
Magda FritzMagda Fritz

Wiemy, kto został ogrodnikiem miejskim!

Prezydent Bielska-Białej wydał zarządzenie, które nakłada obowiązki na inwestorów w sprawie ochrony drzew. Znajdują się w nim nowatorskie rozwiązania.Bielsko-Biała ma ogrodnika miejskiego. Od grudnia pracę na nowym stanowisku w magistracie rozpocznie Dariusz Gajny, architekt krajobrazu i działacz społeczny. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na to stanowisko.

Zbiegło się to z wydaniem przez prezydenta miasta zarządzenia w sprawie ochrony drzew na terenie miasta. "Każde drzewo jest dobrem, o które należy dbać. To również wyjście naprzeciwko oczekiwaniom wielu mieszkańców, ponieważ świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie"- mówił na naszej antenie Jarosław Klimaszewski.

Dokument wprowadza obowiązki dla podmiotów, które zarządzają nieruchomościami w imieniu bielskiej gminy. Przed przystąpieniem do projektu inwestycji trzeba będzie wykonać szczegółową inwentaryzację drzew i krzewów na terenie objętym danym przedsięwzięcim, a nastepnie na jej podstawie wykonać tzw. POD czyli Projekt Ochrony Drzew. Posłuchajcie. 

W procesie planowania i realizacji inwestycji trzeba będzie postępować zgodnie z tzw. kartami, określającymi standardy ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. Zostały one opracowane przez dendrologa dr inż. arch. kraj. Marzenę Suchocką, pracownika Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i będą dostępne na stronie internetowej bielskiego UM po wejściu w życie zarządzenia, czyli 19 listopada 2019 r. Bielsko-Biała jest trzecim miastem w kraju, po Warszawie i Wrocławiu które wprowadza takie rozwiązania dotyczące ochrony drzew.

Koordynacją i egzekwowaniem realizacji tych zadań będzie zajmowął się ogrodnik miejski. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: