Tutaj będą szkolić nurków. Jedyne takie miejsce w EuropieJoanna WieczorekJoanna Wieczorek

Tutaj będą szkolić nurków. Jedyne takie miejsce w Europie

- To pierwsze takie miejsce w Europie - mówią nurkowie. Mowa o dwóch zbiornikach w Pszczynie, które mają służyć do szkolenia ratowników podczas akcji pod wodą.Na obiektach na osiedlu Piastów możliwa będzie symulacja działań w warunkach podobnych do tych, jakie panują na dole w kopalni. Są tam korytarze w całości lub tylko częściowo zalane.

- Pierwsze takie miejsce w Europie. Miałem zaszczyt to projektować pod względem wykonywania kursów nurkowych jaskiniowych i wszystkich kursów overhead - opowiadał Adrian Gałosz z Beskid Divers. Posłuchaj.

To, że tego typu operacje są niezwykle trudne, pokazuje akcja ratunkowa przeprowadzona w Tajlandii, gdzie z zalanej jaskini konieczna była ewakuacja kilkunastu osób.

Skąd decyzja o takim wykorzystaniu zbiorników w Pszczynie? Były plany wyburzenia tych obiektów, ale kosztorys pokazał, że będzie to kwota prawie 700 tys. złotych, dlatego gmina zdecydowała się szukać innej funkcji.

- Wykorzystując know-how zdecydowaliśmy się na to, by zastosować tutaj zamknięte korytarze - opowiada burmistrz Dariusz Skrobol, który posiada uprawnienia nurka jaskiniowego. Dziś sam testował obiekty. Posłuchaj.
 
Oba zbiorniki mają 6 metrów głębokości. Jeden jest otwarty, a drugi zamknięty betonową pokrywą. Na tym drugim możliwe będzie przeprowadzanie szkoleń overhead, gdzie warunki zbliżone są do tych, jakie panują w kopalni lub jaskini.
 
Nie tylko do ćwiczeń mają służyć zbiorniki. Mają to być również zbiorniki retencyjne na wypadek suszy, gdy potrzebna będzie woda do celów przemysłowych lub potrzebna będzie woda strażakom do gaszenia pożaru.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: