To nasze narzędzie pracy. Można nim także uwodzićJoanna WieczorekJoanna Wieczorek

To nasze narzędzie pracy. Można nim także uwodzić

Towarzyszy nam przez całe życie. Jest wyznacznikiem tego jak jesteśmy postrzegani przez innych. Czasami może więcej powiedzieć o nas niż sens wypowiadanych słów. Jest także świetną metodą... uwodzenia. Głos, bo o nim mowa, dziś obchodzi swój dzień na całym świecie.O głos trzeba dbać. Najlepiej robić to codziennie. Wystarczą małe zmiany w stylu życia. W sezonie grzewczym należy dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, np. poprzez położenie na kaloryferze mokrego ręcznika.

Unikajmy różnicy temperatur. Kilkugodzinna praca w ciepłym pomieszczeniu, a później rozmowy przez telefon na zewnątrz lub wyjścia na papierosa - odpadają kompletnie. Palenie najlepiej w ogóle rzucić. Rujnuje nasz głos. 

Nie kawa, absolutnie nie alkohol. Najlepsza dla głosu jest woda. Zgubny dla naszych strun głosowych jest również nawyk spotykany u radiowców i śpiewaków - odchrząkiwanie.

- Zaplanować sobie odpoczynek głosowy; to po pierwsze. Po drugie, nie chodzić z niedoleczoną infekcją. Każda niedoleczona infekcja sprawia, że gardło jest bardziej narażone na problemy głosowe. Jeżeli pracujemy głosem to ważne są też regularne, okresowe wizyty u foniatry - to wskazówki odnośnie higieny głosu, których udzieliła nam Marta Jeż, logopeda, terapeutka z Bielska-Białej. Posłuchaj.

Foniatrę regularnie powinni odwiedzać osoby z tzw. grupy ryzyka, gdzie głos jest narzędziem pracy, czyli śpiewacy, radiowcy, nauczyciele a także... telemarketerzy. Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich stu lat proporcje co do zawodów, w których potrzebny jest głos, diametralnie się odwróciły. Teraz to 90 proc. zawodów, kiedyś zaledwie 10 proc. 
 
Głos jest miernikiem naszego stanu odpoczynku i zrelaksowania się. Najlepiej więc dbać o niego milcząc. Wszelką aktywność wokalną należy rozpoczynać zawsze od rozgrzewki.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Zobacz inne wiadomości tego autora: