To bomba ekologiczna. Kto powinien ją zlikwidować?
fot.: Czechowiczanie dla przyrody
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

To bomba ekologiczna. Kto powinien ją zlikwidować?

„To sytuacja niedopuszczalna. Minister Kurtyka próbuje umyć ręce od problemu i zrzucić odpowiedzialność za jego rozwiązanie na samorządy”. Tak poseł Lewicy Przemysław Koperski komentuje odpowiedź, jaką dostał od ministra klimatu na interpelację w sprawie składowiska niebezpiecznych odpadów w Czechowicach-Dziedzicach.Toksyczne odpady zostały zgromadzone na terenie po byłym wydziale Terpen czechowickiej rafinerii przy ulicy Pionkowej. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa, ale jej wieczystym użytkownikiem jest prywatna firma z Krakowa, która z kolei część terenu dzierżawi również innym przedsiębiorcom.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który prowadził przy ulicy Pionkowej kontrole, ustalił że składowane są tam m.in.  odpady terpaku zakopane w beczkach w ziemi, odpady kwasów tłuszczowych, gliceryny, kwasu siarkowego, a także zmagazynowane w zbiornikach pozostałości po produkcji oleju rzepakowego i kwaśny ściek po produkcji kwasów tłuszczowych. 

Przemysław Koperski zapytał ministra klimatu jakie działania zostały podjęte w celu unieszkodliwienia toksycznych odpadów. W odpowiedzi na interpelację Michał Kurtyka stwierdził, że postępowanie w sprawie usunięcia odpadów pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej na tym terenie należy do kompetencji starosty bielskiego oraz burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Bielski poseł Lewicy jest oburzony. - Widać z odpowiedzi, że pan minister Kurtyka nie chce podjąć tematu, zwalając wszystko na starostę bielskiego i burmistrza Czechowic-Dziedzic. Wiemy doskonale, że samorządy od lat nie mają pieniędzy na likwidację bomb ekologicznych. Tym powinno zająć się państwo, ministerstwo klimatu. Tak samo jak likwidacją niebezpiecznych dołów kwasowych po Lotosie. W tej sprawie również złożyłem interpelację - mówi Przemysław Koperski. Posłuchaj

Doły kwasowe, których dotyczy kolejna interpelacja posła Lewicy, to pozostałość po działalności czechowickiej rafinerii. Skażony teren znajduje się przy ulicy Barlickiego, w sąsiedztwie bloków mieszkalnych.



Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: