To będzie niezwykła drużyna
A. Strykowski/PolskiZwiązekSportuNiepełnosprawnych
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

To będzie niezwykła drużyna

Po Krakowie i Wrocławiu teraz w Bielsku-Białej ma powstać drużyna w blind footballu. To odmiana futsalu dla graczy niewidomych lub słabowidzących.W Polsce są tylko dwie drużyny, które grają w ten typ piłki. Drużyny te znajdziemy w Krakowie i Wrocławiu. Teraz także w Bielsku-Białej są plany na to, by stworzyć 5-osobowe zespoły grające w blind football. W tym kierunku na ostatniej prostej jest tworzenie fundacji. Blind football to odmiana futsalu dla graczy niewidomych i słabowidzących. Gracze w polu (jest ich 4) mają oczy zasłonięte opaskami (lub goglami), osobą widzącą jest tylko bramkarz.

- Boisko jest mniejsze, praktycznie jest takie jak do koszykówki [...]. Zawodnicy komunikują się mówiąc: "voy", tzn. "idę" po hiszpańsku - opowiadał nam Sebastian Michałowski. W piłce umieszczony jest dzwoneczek, dzięki czemu można ją zlokalizować. - Mieliśmy spotkanie w Bielsku z trenerem Wisły Kraków i dwoma zawodnikami, opowiadali o drużynie. Zadeklarowali się, że mogą nam pomóc uzyskać bandy, piłki które są potrzebne i gogle - dodaje Mateusz Duchna. Posłuchaj.

Pierwszym krokiem do powołania w Bielsku-Białej drużyny w blind footballu jest stworzenie fundacji "Słońce dla słońca", która ma pomagać osobom z niepełnosprawnościami, ale także być impulsem do formowania zespołów, których zawodnicy są osobami niewidomymi lub słabowidzącymi.Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: