Takie rzeczy na świątecznym stole?!Magdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Takie rzeczy na świątecznym stole?!

Uczta godna samego króla.

Bażant, pasztet z sarniny, tarty, kasza. Takie rzeczy na świątecznym stole? Tak, w XVI wieku. W Zamku Cieszyn  można zobaczyć jak wyglądało „Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich”. Nie są to potrawy stricte bożonarodzeniowe. Pojawiały się one także podczas ważnych uroczystości. W dawnych czasach nie obchodzono wigilii, a pierwszy dzień Świąt. Poza „słonymi” daniami nie mogło zabraknąć także tych „na słodko”, mówi Władysław Żagan z Zamku Cieszyn, posłuchajcie!

Wystawa cieszy oko, a nie żołądek, jednak można także na niej znaleźć dawne, 16-wieczne receptury na przygotowanie takich dań. Można więc wypróbować je zrobić i posmakować samemu w domu. Napojem było oczywiście wino. Tu ciekawostka, ponieważ nie pochodziło ono z importu. Posłuchajcie! 

Bożonarodzeniowy stół będzie prezentowany do 6 stycznia – tak długo, licząc od 25 grudnia, trwała świąteczna uczta Piastów w XVI-wiecznym Cieszynie. Idealną okazją do zwiedzenia ekspozycji z przewodnikiem, który zdradzi jeszcze więcej ciekawostek, będzie niedzielne popołudnie, w trakcie trwania imprezy „Zaprojektuj święta”.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: