Taką mamy perełkę
M. Dąbrowska/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
Beata SteklaBeata Stekla

Taką mamy perełkę

Zobaczycie ją w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Świątynia stoi przy drodze łączącej Komorowice z tą miejscowością.Perełką tą są malowidła ścienne powstałe w latach 1929-34, które przeszły ostatnio gruntowny konserwatorski remont. Zanim konserwatorzy przystąpili do pracy wykonali badania stratygraficzne, które pozwoliły ustalić oryginalną kolorystykę malowideł oraz tzw. kwerendę archiwalną. Polegało to na przejrzeniu archiwalnych materiałów i zdjęć z kościoła, w tym tych, które w swoich zbiorach mieli parafianie. To z kolei pozwoliło odtworzyć fragmenty dekoracji zamalowane w latach 70. ubiegłego wieku. 

Malowidła zachowały się na ścianach i sklepieniu nawy oraz w prezbiterium (część kościoła z głównym ołtarzem, często podwyższona i oddzielona balaskami). 

- W prezbiterium znajdują się dwie duże sceny „Zwiastowanie” i „Przemienienie na Górze Tabor”, a na łuku tęczowym przedstawienia aniołków adorujących Agnus Dei (Baranek Boży). Natomiast na chórze podziwiać można przedstawiania związane z muzyką tj. centralnie umieszczona postać anioła ze skrzypcami oraz flankujące go przedstawienia: św. Cecylii - patronki organistów i króla Dawida z harfą - podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W tym roku konserwatorzy planują jeszcze prace przy ołtarzu głównym. Ich praca jest możliwa dzięki wsparciu parafii. 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: