Świętują 35-lecie
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Świętują 35-lecie

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej działa od 35 lat.35 lat świętuje Bielskie Centrum Kultury, choć historia budynku w którym BCK się mieści, jest o wiele starsza. Marek Kamiński, pracownik BCK, nazywa ignorancją historyczną określanie budynku centrum kultury w Bielsku-Białej mianem "strzelnicy". Jeszcze w XIX wieku Towarzystwo Strzeleckie wybudowało tutaj salę koncertowo-balową. Stąd określenie, które przylgnęło do budynku BCK. 

- W Bielskim Centrum Kultury nigdy nie "latały" kule, nie było torów strzelniczych. Ta historia jest taką zbitką myślową - strzelnica, czyli budynek Towarzystwa Strzeleckiego - objaśnia Kamiński. Omawiana sala była jedną z najpiękniejszych w tej części monarchii austro-węgierskiej. Nieco zaniedbany kompleks, w którym po wojnie odbywały się zawody bokserskie na przemian z koncertami i wystawami, odnowiono w latach `80. 

Podczas ostatniego remontu sala BCK wzbogaciła się o balkon oraz najnowocześniejszą aparaturę nagłośnieniową i oświetleniową. Pojemność widowni wzrosła do 624 miejsc. To kluczowa jednostka moderująca życie kulturalne miasta. W ubiegłym roku liczba wizyt na różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych przez BCK przekroczyła 280 tys. Od jakiegoś czasu jednostka poprzez plebiscyt pyta mieszkańców, którzy artyści powinni wystąpić w BCK i w trakcie imprez organizowanych przez pracowników tego centrum kultury. Posłuchaj.

- Od kiedy stery BCK-u przejęła nowa pani dyrektor, staramy się być otwarci na nowe idee i nowe pomysły. Na bieżąco dostosowywać się do tego, czego oczekują od nas mieszkańcy - mówi Lucjusz Cykarski, fotograf i pracownik działu promocji w BCK. Najmłodszym "dzieckiem" BCK jest powołany Punkt 11, którego głównym zadaniem jest ożywienie ul. 11 Listopada. 

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej jest organizatorem trzech znaczących festiwali: Jazzowej Jesieni, Festiwalu Kompozytorów Polskich oraz Sacrum in Musica.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: