Stworzyli przełomową aplikacjęJoanna WieczorekJoanna Wieczorek

Stworzyli przełomową aplikację

Pochodzący z gminy Ujsoły na Żywiecczyźnie Michał Kręcichwost jest jednym z twórców aplikacji Afast.Aplikacja ma pomóc pacjentom z afazją w odzyskaniu funkcji komunikacyjnych ze społeczeństwem, przede wszystkim w odzyskaniu funkcji mowy i nazywania rzeczy oraz zjawisk. Pomysł stworzenia aplikacji wziął się z prywatnych doświadczeń. Kilka lat temu mama pana Michała doznała udaru, skutkiem tego doszło do afazji.

- Pojawiło się nowe słowo w naszym słowniku: afazja. Nie wiedzieliśmy czym jest [...]. Zaczęliśmy wspólnie z tatą szukać sposobów na rehabilitację, okazało się że najlepszym sposobem jest praca z logopedą, przy czym niestety w naszym obszarze nie było logopedów specjalizujących się w tego typu zaburzeniach - opowiada Michał Krięcichwost. Posłuchaj.

Twórcy aplikacji podkreślają, że nie ma ona na celu zastąpienie terapii z logopedą, a jedynie ma ją wspomóc. Pacjent wykonuje proste polecenia, które pojawią się na monitorze: komputera, na smartfonie, czy na tablecie. W ten sposób poznaje rzeczy ze świata nas otaczającego i uczy się nazewnictwa, uczy się słów.

Aplikacja powstała na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Logopeda ma możliwości podglądania postępów terapii i dobierania ćwiczeń 

- Na początku był pomysł, ten pomysł próbowaliśmy przelać na ekran komputera, początkowo tylko we trójkę, ewentualnie z pomocą osób, które charytatywnie chciały nam pomóc w tej idei. Potem udało się  napisać wniosek w konkursie "Mój pomysł na biznes" - mówi Krzysztof Mrozowski, jeden ze współtwórców omawianej aplikacji. Posłuchaj.

Aplikacja jest kompletnie darmowa i jej twórcy zapewniają, że przez cały czas taka pozostanie. Znaleźć ją można pod adresem www.afast.pl.

fot. print screen YouTube.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: