Sprawa ogródków gastronomicznych. Jak jest naprawdę?
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Sprawa ogródków gastronomicznych. Jak jest naprawdę?

Zmiany w zasadach dzierżawy ogródków gastronomicznych na Starym Rynku w Bielsku-Białej.Miejski Zarząd Dróg wydłużył dystans liczony od lokalu do ogródka. Od tego sezonu będzie to nie 30 metrów a 50. Druga istotna zmiana to wydłużenie czasu dzierżawy z jednego sezonu do trzech (liczony od kwietnia do końca września). Jak podaje MZD, zmiany wynikają z sugestii przedsiębiorców. 

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej emocje budziła kwestia dotycząca stawek opłat, jakie restauratorzy mieliby ponosić. Pytaliśmy o to prezydenta miasta, bo okazuje się, że doszło do złej interpretacji w tym zakresie.

- To są ceny wywoławcze na Starym Rynku w naszym mieście, w sytuacji kiedy musi być licytacja, gdzie jest kilku chętnych na jedno miejsce i rozwiązuje się to przez licytację. Ceny wywoławcze to są ceny, które są o wiele niższe niż te, które [...] wynegocjowano (kilkukrotnie nawet niższe) w zeszłych latach i na podstawie tego zostało to przyjęte. Nie ma to związku z uchwałą rady miejskiej, tutaj radni są niewinni. Winny jest rynek, nie ten nasz stary, tylko tam [ten - red.] gdzie ludzie licytują - objaśniał Jarosław Klimaszewski. Posłuchaj

Prezydent dodał, że jeśli sytuacja epidemiczna spowoduje, że niemożliwe będzie prowadzenie działalności w ramach ogródków gastronomicznych, to "nikt nie będzie za nic płacił".

- Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że tych lokali, które będą startowały, będzie więcej [ze względu na zwiększenie dystansu na linii: lokal - ogródek - red.]. Stąd też ta decyzja MZD o podniesieniu ceny wywoławczej. Ona i tak by była przekroczona niezależnie od tego, jaka by była cena wywoławcza, ona jest na tak niskim poziomie [...]. Nie wyobrażam sobie, żeby nie została przebita, więc po co dawać cenę minimalną? Tutaj jest to po prostu racjonalne podejście - komentował dalej prezydent miasta.

Pojawiła się nadzieja na to, że ogródki gastronomiczne zostaną otwarte. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może do tego dojść po świętach.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: