Spór o zabytek. Kto go zrujnował?!
Magda FritzMagda Fritz

Spór o zabytek. Kto go zrujnował?!

Boją się o przyszłość drewnianej zabytkowej leśniczówki. Stowarzyszenie „Lipnik” z Bielska-Białej pisze do śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie budynku przy ul. Polnej do rejestru zabytków województwa śląskiego.

„Od 3 lat nic się tam nie dzieje, nikt się tym nie interesuje”- mówi Paweł Pajor, prezes organizacji która przez 10 lat (2005-2015) była gospodarzem leśniczówki. Współgospodarzem byli harcerze, do niedawna jeszcze mieszkali tam lokatorzy. „Są pogłoski o sprzedaży zabytku na cele komercyjne. Nie chcemy, żeby ktoś zburzył leśniczówkę”- mówi Pajor. Posłuchajcie. 

Właścicielem budynku z 1884 r., zaprojektowanego przez Emanuela Rosta są Lasy Państwowe. Hubert Kobarski z Nadleśnictwa Bielsko mówi, że największym dewastatorem leśniczówki jest… Stowarzyszenie "Lipnik". „Przez 10 lat nie wywiązali się z umowy, którą podpisali”- mówi leśniczy. Posłuchajcie. 

Kobarski dodaje, że leśniczówka jest w takim stanie technicznym, że inspektor nadzoru budowlanego kazał ją zamknąć, bo jej użytkowanie groziło katastrofą budowlaną. Budynek jest w ewidencji zabytków miasta.

Nadleśnictwo chce wydzierżawić obiekt na minimum 20 lat firmie, która będzie prowadzić w nim działalność gospodarczą. Warunkiem jest przeprowadzenie rewitalizacji pod nadzorem konserwatora zabytków. 

foto: ze strony stowarzyszenia "Lipnik"- lipnik.org

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: