Skandal po konkursie. Kolejne oświadczenieMagda FritzMagda Fritz

Skandal po konkursie. Kolejne oświadczenie

Głos w sprawie incydentu podczas miejskich eliminacji do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Bielsku-Białej zabiera koło Związku Artystów Scen Polskich przy bielskim Teatrze Polskim.Przypomnijmy, jedna z uczestniczek konkursu podczas konsultacji z jury od wieloletniego aktora Teatru Lalek „Banialuka” miała usłyszeć seksistowskie uwagi. Jej kolega, zwycięzca eliminacji w geście solidarności wycofał się z konkursu.

Zarząd koła ZASP stanowczo sprzeciwia się hejtowi, jaki skierowano na aktora „Banialuki” Ryszarda Sypniewskiego. W oświadczeniu czytamy, że nie można bez stuprocentowych dowodów kierować oskarżeń pod czyimś adresem. „Znając jego osobowość i wrażliwość, jesteśmy przekonani, że nie odważyłby się obrażać godności i uczuć bliźniego. Z pokorą przeprosił publicznie, jeżeli niestosowną wypowiedzią urazić by mógł młodą recytatorkę. Ktoś, komu wyrządzono krzywdę, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej”.

W dokumencie jest też nawiązanie do czasu Wielkiego Postu i refleksji. "Spójrzmy na siebie (...) Często dostrzegamy źdźbło w cudzym oku, a nie chcemy widzieć belki we własnym". Pod dokumentem podpisał się aktor Eugeniusz Jachym. To pierwszy głos bielskiego środowiska teatralnego w sprawie, którą żyje internet od minionego weekendu. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Treść oświadczenia:

Piszę w imieniu Zarządu Koła ZASP przy TP w Bielsku-Białej, jak i własnym. Z naszej strony płynie stanowcze NIE - hejtowi skierowanemu na aktora Teatru Banialuka R. Sypniewskiego. Nie można bez stuprocentowych dowodów kierować oskarżeń pod czyimś adresem. Znając jego osobowość i wrażliwość, jesteśmy przekonani, że nie odważyłby się obrażać godności i uczuć bliźniego. Z pokorą przeprosił publicznie, jeżeli niestosowną wypowiedzią urazić by mógł młodą recytatorkę. Ktoś, komu wyrządzono krzywdę, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. 

Apelujemy o powstrzymanie się od oskarżeń, pomówień, nagonki na aktora Ryszarda Sypniewskiego. 

Mamy czas Wielkiego Postu, czas refleksji i zadumy. Spójrzmy na siebie, zajrzyjmy w swoje sumienia. Nie poniżajmy drugiego człowieka. Często dostrzegamy źdźbło w cudzym oku, a nie chcemy widzieć belki we własnym. Wszyscy rodzimy się z różnymi słabościami charakteru. Czy mamy prawo ganić innych. Zacznijmy od reformowania siebie samych. MUSIMY BYĆ GOTOWI DO PRZEBACZANIA. Nie wolno nam zalecać przemocy. Dobroć i zgoda pomoże zbudować lepsze relacje między nami. 
Wartość SŁOWA. SŁOWO buduje zgodę, ale może też niszczyć, wprowadzać niepokój, mącić. 
KTO podaruje SŁOWO, któremu zaufam, SŁOWO co patrzy prosto w oczy, SŁOWO, któremu czas nie zaszkodził. 
Mówimy NIE - PONIŻANIU I OCZERNIANIU DRUGIEGO CZŁOWIEKA. 
Z POWAŻANIEM. Eugeniusz JACHYM


Zobacz inne wiadomości tego autora: