Ścieki w Wapienicy!Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Ścieki w Wapienicy!

Rzeka zmieniła swoją barwę, prawdopodobnie, na skutek wycieku chemikaliów! Taką informację przekazali, wczoraj około godz. 17.00, policjantom i strażakom zaniepokojeni mieszkańcy Mazańcowic.

Mundurowi z kolei zaalarmowali dyżurujących pracowników wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Bielsku-Białej. Co udało się ustalić służbom?


Okazuje się, że do rzeki Wapienicy wpłynęły nie chemikalia, a nieczystości z przydomowego szamba. Pracownicy wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska oraz strażacy ustalili miejsce wycieku. To, jak określają fachowcy, „zbiornik wybieralny” budynku wielorodzinnego przy ul. Relaksowej w bielskiej Wapienicy. Ta część miasta nie jest jeszcze skanalizowana.

Nieczystości ze zbiornika przy ulicy Relaksowej płynęły kanalizacją deszczową, której wylot znajduje się przy ulicy Działkowców. Stamtąd fekalia wpływały wprost do Wapienicy.

Jak poinformował nas kierownik WIOŚ w Bielsku-Białej Stanisław Sala, na razie nie wiadomo jeszcze czy ścieki z ulicy Relaksowej wpłynęły do rzeki z powodu nieszczelności urządzeń. Być może było to celowe działanie wspólnoty mieszkaniowej, która chciała zaoszczędzić na rachunkach za wywóz fekaliów. To dopiero będzie ustalane. Zarządca budynku musi przedstawić dowody wywozu nieczystości.

Natomiast w laboratorium zbadane zostaną pobrane wczoraj w Wapienicy próbki wody. Ich wyniki poznamy za 5 dni. 

Dlaczego jednak woda przybrała, jak podali mieszkańcy, kolor błękitno-srebrzysty? Stanisław Sala z bielskiej delegatury WIOŚ mówi, że ktoś mógł np. wsypać do wody wiaderko wapna, by zneutralizować nieprzyjemny zapach.  

Rzeka Wapienica wpada do Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach. W tym mieście, mieszkający tuż przy wale nie zauważyli niczego niepokojącego...Posłuchaj

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: