Rusza ośrodek dla obcokrajowców. Są ich tysiąceMagda FritzMagda Fritz

Rusza ośrodek dla obcokrajowców. Są ich tysiące

W Bielsku-Białej powstał Ośrodek Integracji Obcokrajowców. To pilotażowy projekt, z którego mają skorzystać przyjezdni oraz bielszczanie.Pomysł pojawił się w zeszłym roku w urzędzie miasta.

„Z danych bielskiego ZUS wiemy, że w mieście i okolicznych miejscowościach pracuje ok. 7 tysięcy obcokrajowców”- mówi Aleksandra Podsiadlik, naczelnik wydziału strategii i rozwoju gospodarczego w magistracie. To statystyki na koniec minionego roku. Dzięki temu, że cudzoziemcy pracują u nas legalnie do budżetu miasta wpływa kilka milionów zł rocznie. Większość z nich, ok. 6 tysięcy to Ukraińcy, ale sporo jest też Białorusinów, Włochów i Gruzinów. Posłuchajcie. 

Władze miasta rozpoczęły od ogłoszenia konkursu na bezpłatną naukę języka polskiego dla obcokrajowców. Chętnych było aż 250!, naukę rozpoczęło 60. Największą grupę stanowią Ukraińcy, ale jest też Turek, Amerykanin i Serb, a ostatnio zgłosił się Koreańczyk. Dzięki temu, że zgłosiła się nauczycielka-wolontariuszka ruszyła niedawno dodatkowa kilkunastoosobowa grupa. 

Konkurs na prowadzenie Ośrodka Integracji Obcokrajowców wygrało Towarzystwo Przyjaciół Podbeskidzia i Bielska-Białej Grażyny Staniszewskiej, która od lat działa na rzecz Ukraińców i Polaków na Wschodzie. W ośrodku obcokrajowcy znajdą m.in. informacje na temat tego, jak zalegalizować swój pobyt i pracę. Pomoże im w tym między innymi Ukrainka Lilia Karewicz. Posłuchajcie. Będą również spotkania i szkolenia. 

W ośrodku, który mieści się przy ul. Krasińskiego 5a/10 pracują: Mariia Zhyltsova, Lilia Karevicz oraz Szymon Kułakowski z Inicjatywy Obywatelskiej "Witaj". Jest on czynny codziennie w tygodniu w godzinach od 12:00 do 18:00. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: