Rozmowy nt. szpitala. "Nikt pomocy nie odmówił"
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Rozmowy nt. szpitala. "Nikt pomocy nie odmówił"

Prawie setka osób odpowiedziała na zaproszenie do udziału w debacie, która wczoraj odbyła się w Pszczynie. Rozmawiano na temat sytuacji tamtejszego szpitala i jego przyszłości.W starostwie pojawili się przedstawiciele władz gmin z całego powiatu i sąsiednich samorządów, a także radni. Jak podaje rzeczniczka starostwa, Marcela Grzywacz, nikt pomocy nie odmówił. Kwestią otwartą jest wysokość przekazanych przez gminy środków i forma, w jakiej udzielone zostanie wsparcie.

- Panie dyrektorze: gratuluję wizji. W pozytywnym tego słowa znaczeniu - wizji. Rozwoju możliwości szpitala, bo w kadrach jest przyszłość szpitala [...]. Jest kwestia pomocy szpitalowi, który jest niezbędny dla naszego funkcjonowania - mówił Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna. Posłuchaj.

- Zawsze wspieraliśmy szpital i dalej wspierać będziemy - deklarował Szymon Sekta, przewodniczący rady gminy Suszec dodał jednocześnie, że przyszłość szpitala to nie jest wspólny problem a wspólne zadanie.

- Przedstawimy tą sytuację na najbliższym spotkaniu z radnymi, natomiast nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zadeklarować w jakiej formie, ewentualna pomoc z naszej strony popłynie - informował Damian Żelazny, przewodniczący miejskiej rady w Czechowicach-Dziedzicach.  

Głos podczas debaty zabrał także wójt gminy Bestwina, Artur Beniowski. Dodał, że jeśli możliwe będzie wsparcie szpitala to tylko na zasadzie dotacji celowej, a nie wejścia w spółkę. Posłuchaj.

W podobnym tonie wypowiadali się także pozostali uczestnicy spotkania, którzy reprezentowali samorządy.  Podczas blisko dwugodzinnych rozmów, żadna z gmin nie zadeklarowała chęci wejścia w spółkę. Pojawiały się za to głosy o przekazaniu dotacji celowych. Przykładowo, na zakup potrzebnego sprzętu albo na inwestycje.

Dyrektor szpitala, dr Marcin Leśniewski, zastrzegł że proponowanie samorządom wejścia w spółkę, jest przejawem potraktowania w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Wstępnie ustalono, że gminy do końca listopada prześlą odpowiedź na pytanie o możliwość ujęcia pomocy dla szpitala w budżecie na przyszły rok.

fot. powiat pszczyński.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: