Reprezentanci Polski zbierają pieniądze na zawody
Magda FritzMagda Fritz

Reprezentanci Polski zbierają pieniądze na zawody

Kiedy przyszło powołanie do reprezentacji Polski była duma i euforia. Te emocje szybko jednak zastąpiły inne uczucia.Mają reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Chile, ale za wszystko muszą sobie zapłacić sami. Chodzi o niemałe pieniądze- 5,5 tys. zł. W takiej sytuacji jest trójka młodych zawodników karate z Bielska-Białej, dwoje z nich zbiera pieniądze na portalu zrzutka.pl.

Eliza Gaweł ma 20 lat i jest wielokrotną Mistrzynią Polski, medalistką Mistrzostw Europy w karate WKF oraz medalistką Mistrzostw Świata. Studiuje 2 kierunki na katowickiej AWF. Miesiąc temu otrzymała powołanie do kadry narodowej. Jak mówi to duże wyróżnienie i efekt ciężkiej całorocznej pracy. Niestety, euforia szybko minęła. Posłuchajcie. 

W takiej sytuacji są 19-letni Mikołaj Dobrzyński, także utytułowany zawodnik oraz Joanna Janota, oboje z bielskiego klubu "Atemi". Powód? Polska Unia Karate nie jest finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, ponieważ nadal nie ma statusu polskiego związku sportowego. Cierpią zawodnicy, którzy nie mają wsparcia finansowego od państwa. Patowa sytuacja ciągnie się już 2 lata i jak mówi Paweł Połtorzecki, prezes Polskiej Unii Karate niewiele wskazuje na to, że szybko się zmieni. Posłuchajcie. 

Połtorzecki deklaruje, że zawodnicy otrzymają pomoc z klubu, który jest dotowany przez Urząd  Miejski w Bielsku-Białej. "Są to środki na starty w zawodach i transport i w tym zakresie na pewno zawodnikom pomożemy"- mówi prezes "Atemi". 

Karate po raz pierwszy będzie obecne na olimpiadzie w 2020 r. w Tokio i będzie to właśnie styl, uprawiany przez bielszczan.

Gdyby ktoś chciał wesprzeć bielszczan w walce o wyjazd na MŚ do Chile podajemy linki do ich zbiórek:
https://zrzutka.pl/y94ue3 oraz https://zrzutka.pl/b2s9wn

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: